Baltijas valstu makroekonomikas apskats

Kopš iepriekšējā Baltijas makroekonomikas apskata publicēšanas aprīļa beigās, Baltijas valstu „Swedbank” analītiķi pārskatījuši 2009. gada IKP prognozes.

Korekcijas privātajā sektorā bijušas ātrākas un dziļākas, nekā gaidīts – līdz ar ražošanas stabilizēšanos galvenajos eksporta tirgos, pirmās stabilizācijas pazīmes parādījušās arī Baltijas valstu eksportā. Taču atveseļošanās būs lēna, un līdz brīdim, kad redzēsim pozitīvu IKP pieaugumu gada griezumā, paies vēl daudzi mēneši. Turklāt valsts budžeta izdevumu samazināšana un nodokļu paaugstināšana negatīvi ietekmēs iekšzemes pieprasījumu, kas mazināsies arī augošā bezdarba un mazāku ienākumu dēļ.

„Swedbank” analītiķi prognozē, ka Latvijā šogad IKP samazināsies par aptuveni 17% (iepriekš- par 15%). Savukārt Igaunijas ekonomikas kritums šogad sasniegs 13-15% un nākamgad – 1-3%. Tur paredzams, ka 2009. gadā patēriņa cenas samazināsies

nedaudz, bet ražotāju cenu kritums būs ievērojami lielāks. Tomēr ārējās tirdzniecības bilance turpinās uzlaboties.

Lietuvā šogad IKP samazināsies par 16% iepriekšējo -13% vietā. Līdz šim negaidīti strauji samazinājies tieši iekšzemes pieprasījums, patēriņš un investīcijas, turklāt 2009. gada II pusē gaidāma krituma padziļināšanās. IKP pieaugumu gada griezumā labākajā gadījumā varētu sagaidīt 2010. gada 2. pusgadā.

 

Lasīt vairāk: www.swedbank.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *