Par privātā meža sektora attīstības bremzējošajiem faktoriem

„Baltijas Koks” intervējis vienu no lielākajiem privāto mežu īpašniekiem Modri Fokerotu, lai uzzinātu, kāda situācija valda privāto mežu sektorā.

M.Fokerots skaidrojis, ka līdz gada vidum zemo koksnes cenu dēļ aktivitāte privātajos mežos bija samazinājusies līdz minimumam. Katrā ziņā par patieso situāciju nevar spriest pēc statistikas skaitļiem, jo, dažāda likumu interpretējuma un nodokļu dēļ daudzi izvēlas pāriet uz „ēnu ekonomiku”. Turklāt, starp nodokļu likuma pieņemšanas brīdi un ieviešanu būtu jābūt vismaz pusgadam, lai mežsaimnieki varētu laicīgi plānot savu darbību.

Arī birokrātisko šķēršļu esot nesamērīgi daudz, kas no uzņēmējiem prasa ārkārtīgi lielu materiālo un laika resursu ieguldījumu.

Uz rudens pusi koksnes cenas sākušas paaugstināties, līdz ar to arī privāto mežu īpašnieku aktivitāte pieaugusi. Papīrmalkas cena šobrīd jau paaugstinājusies līdz 23-24 Ls/m3, zāģbaļķu cena – virs 30 Ls/m3. Aktīvāka darbība sāksies, ja sāks maksāt arī par šķeldām.

Kā vēl viens būtisks negatīvais aspekts minams fakts, ka daudzi privātie pārdod savus mežus ārzemniekiem, galvenokārt skandināviem, kas nevis izcērt, bet racionāli apsaimnieko, gaidot lielāku cenu kāpumu, jo ar viņu labvēlīgo nodokļu politiku to var atļauties.

 

Lasīt vairāk: Žurnālā „Baltijas Koks” (decembris, Nr.9)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *