„Bioloģisko preparātu pielietošana Heteroasidion annosum izraisītās sakņu trupes ierobežošanai skujkoku audzēs”

Sakņu piepes Heterobasidion annosum (Fr.) Bref. izraisītā sakņu trupe, tāpat kā Eiropā, ir viena no postošākajām skujkoku slimībām arī Latvijā. Mežā sēnes augķermeņus parasti ir diezgan grūti ieraudzīt, jo tie attīstās uz koku saknēm, celmiem vai izgāztu koku stumbriem. Trupe sabojā ne tikai pašu vērtīgāko lietkoksni – pirmo un otro zāģbaļķi -, bet var izplatīties stumbrā līdz pat 12 m augstumam, tāpēc H. annosum rada ievērojamus zaudējumus mežsaimniecībai, izraisot koku priekšlaicīgu bojāeju.

Sakņu trupes ierobežošanai Eiropā visplašāk izmanto bioloģisko preparātu „Rotstop”, kura sastāvā ir lielās pergamentsēnes Phlebiopsis gigantea (Fr.) Jül. sporas. Priežu celmu apstrāde ar P. gigantea ir attīstīta un sekmīgi pielietota daudzās valstīs, tomēr nav zināma viena izolāta „Rotstop” ietekme uz ekosistēmu, tā lietošanas drošība attiecībā uz ģenētisko un bioloģisko daudzveidību.

Pētījuma galvenais mērķis: Latvijā izdalīt efektīvākos P. gigantea celmus (izolātus) un pārbaudīt to efektivitāti laboratorijas apstākļos, kā arī pārbaudīt dažādu izolātu augšanu koksnē.

Rezultātā konstatēts, ka laboratorijas apstākļos, vairāki Latvijā ievāktie P. gigantea izolāti pēc efektivitātes rādītājiem būtiski neatšķiras no „Rotstop” izolāta efektivitātes rādītājiem.

 

Lasīt vairāk: www.silava.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *