Pasaules zāģmateriālu tirgus sāka uzlaboties, paaugstinoties cenām

2009.gada IV ceturksnī skujkoku zāģmateriālu cenas paaugstinājās gan Amerikā, gan Eiropā, tomēr tiek atzīmēts, ka šāds pavērsiens bija izsīkstošo galaproduktu noliktavu krājumu samazināšanās un ražošanas jaudu samazināšanas rezultāts, nevis tādēļ, ka palielinātos pieprasījums.

Ļoti aktīvs pērn bija Ķīnas tirgus – zāģmateriālu imports palielinājās par vidēji 75%, tādējādi apsteidzot Japānu, kas līdz tam bija lielākais šo sortimentu importētājs Āzijā.

Zāģmateriālu ražošanas apjomi 2009.gadā ASV rietumos samazinājās par 20%, bet ASV  dienvidos – par 24%.

Kanādas kokzāģētavās decembra mēnesī ražošanas jaudas bija tikai 45% no iespējamās un par 52%  mazākas kā novembrī. Savukārt, Britu Kolumbijas uzņēmumiem klājās labāk, pateicoties lielākam tirgus noietam Āzijā – eksports uz šo reģionu 2009.gada laikā paaugstinājās par 14% (galvenokārt uz Ķīnu). Jāatzīmē, ka IV ceturksnī vien zāģmateriālu eksports uz Ķīnu bija 23% no kopējā eksporta (2008.g.-13%).

Zāģmateriālu cenas Eiropas Ziemeļvalstīs turpināja paaugstināties jau kopš 2009.gada II puses, sasniedzot augstāku līmenī nekā 2008.g. beigās. Zviedrijā cenas paaugstinājās straujāk nekā Somijā, gada beigās sasniedzot 300 USD/m3 (155 LVL/m3).  Arī eksporta apjoms no Zviedrijas pērn bija lielāks kā 2008.gadā , savukārt, no Somijas tas samazinājās par 16%.

Japānā zāģmateriālu pieprasījums būtiski samazinājās, tāpēc paralēli (par 15% kopumā) samazinājās gan ražošanas apjomi pašmāju tirgū, gan skujkoku zāģmateriālu imports (par 14%).

 

Avots: www2.dealwood.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *