Cīnoties par resursiem, izveidots savs makulatūras vākšanas tīkls

SIA „Papīrfabrika Līgatne” šobrīd mēnesī saražo ap 1100 tonnu papīra, bet pašlaik tiek strādāts, lai 2 – 3 gadu laikā kapacitāti dubultotu. Tomēr, pirms ražošanas apjomu palielināšanas ir svarīgi garantēt makulatūras apjomu, jo pašlaik pasaulē notiek intensīva cīņa par resursiem, piemēram, Indijas un Ķīnas ražotāji makulatūru Eiropā iepērk tādos apjomos, ka vairākas vietējās rūpnīcas slēdz savu darbību augsto makulatūras izmaksu dēļ. Šai sakarā negatīvi tiek vērtēta Zaļā punkta politika, kas uzskata, ka arī eksports ir pārstrāde un sadarbība tiek veidota tikai ar komerciāli izdevīgākajiem partneriem, tādējādi bieži vien Līgatnes papīrfabrika  paliek pēdējā vietā, kur tiek nodota makulatūra. Tā kā uzņēmums ir salīdzinoši mazs (Eiropas mērogā), tas var atļauties pats savu makulatūras vākšanas tīklu.

Līgatnes papīrfabrikas produkcijas ražošanai tiek izmantota galvenokārt vietējās izcelsmes makulatūru. Pērn no skolām vien esot savāktas teju 2000 tonnas makulatūras. Kā skaidrojis Pēteris Treimanis (uzņēmuma pilnvarotā persona), makulatūrai nonākot Līgatnes papīrfabrikā, Latvijas ekonomikai tiktu pienests apmēram piecas reizes lielāks naudas daudzums, nekā eksportējot makulatūru.

Aptuveni 80% uzņēmumā saražotās produkcijas tiek eksportēta. Noieta tirgi ir gan austrumos (piemēram, tapešu papīrs tiek eksportēts uz Ukrainu, kur partneri augstu novērtējuši Latvijas produkciju), gan Skandināvijas valstīs. Savukārt Latvijas tirgū tiek realizēti tikai aptuveni 15%, kas ir normāls rādītājs, ņemot vērā tirgus apmērus.

 

Lasīt vairāk: „Dienas bizness” (Nr.73/2010)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *