Ikgadējā ciršanas apjoma noteikšanas teorētiskais pamatojums

Viens no meža apsaimniekošanas mērķiem ir nodrošināt meža ilgtspējīgu apsaimniekošanu – tā, lai netiktu samazināta meža vērtība.

Latvijā potenciāli lietotās ikgadējo ciršanas apjomu aprēķināšanas metodes ir: vecumklašu mežierīcības metode (Moisejeva algoritms); bilancspējīgā mežierīcības metode (maksimizēta meža rente) un AS „Latvijas valsts meži” lietotā metode (lineārā optmizēšana, tīrās tagadnes vērtības maksimizēšana).

Ar meža apsaimniekošanas plānošanas datorprogrammu „Meža eksperts” tiek piedāvāts ieskats meža kapitālvērtības noteikšanā, resursu stāvokļa novērtēšanā un finanšu plūsmas plānošanā pēc visām trim ikgadējo ciršanas apjomu aprēķināšanas metodēm.

Tāpat aprēķināta saimnieciskās darbības efektivitāte pēc vidējā kubikmetra vērtības,  izcērtamā likvidā krāja un kopējie tīrie ienākumi (peļņa).

Datu apstrādes rezultātā secināts, ka nākotnē Latvijā jāatsakās no vecumklašu mežierīcības metodes par labu modernākām, uz vērtības noteikšanu balstītām mežierīcības metodēm, kas pamato mežsaimniecības efektivitātes paaugstināšanas nepieciešamību.

 

 

Lasīt vairāk:www.mf.llu.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *