Tiek vērsta uzmanība uz pieaugošajiem nelegālās mežizstrādes apjomiem Balkānos

Nelegālā mežizstrāde un neregulētā nekustamo īpašumu apsaimniekošana izvērtusies par nopietnu problēmu Balkānos, kas ir mājvieta vairāk nekā pusei Eiropā mītošo lāču un vilku, tādējādi radot apdraudējumu arī meža faunas bioloģiskajai daudzveidībai.

Kopš 1990.gada Rumānijā nelegāli izcirsti meži kopumā vairāk nekā 180 000 hektāru platībā. Ik gadus nelegāli izcirstās koksnes apjoms pārsniedz 170 000 kubikmetru.

Šīs negatīvās tendences ierobežošanu un kontroli apgrūtina meža īpašumu struktūra – privāto mežu apsaimniekotāju skaits valstī pārsniedz 800 000.

Albānija ir viena no pasaules valstīm, kuru vissmagāk skārusi atmežošana. Mežu platības, kas 1990.gadā klāja 51% no valsts teritorijas, šobrīd samazinājušās līdz 25%. Saskaņā ar Albānijas Nacionālās meža asociācijas datiem, nelikumīgas būvniecības platību iegūšanai valsts dienvidos (pie Adrijas jūras) izcirsti meži 102 hektāru platībā. Nelegālā mežizstrāde notiekot pat Albānijas “Lura” nacionālajā parkā. Kopumā šai valstī nelikumīgi tiek izcirsts desmit reizes vairāk koksnes nekā legāli, tomēr līdz šim neviens nav ticis saukts pie kriminālatbildības.

Bosnijā meži tika plaši izpostīti 1992.-1995.gada kara laikā. Turklāt, pēc vietējo mediju ziņojumiem, valstī ir aptuveni 1 800 kokzāģētavas, kas darbojas nelegāli.

Arī mežu ugunsgrēki Balkānos rada nopietnus postījumus, tā, piemēram, Maķedonijā 2007.gadā pilnībā tika zaudēti meži 35 000 hektāru platībā.

 

Lasīt vairāk:www.france24.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *