Latvijas tautsaimniecības makroekonomiskais apskats (Nr.1/2010)

Pēc vairāku gadu straujās ekonomiskās izaugsmes, kad valsts iekšzemes kopprodukta (IKP) vidējie gada pieauguma tempi 2005. – 2007.gados bija gandrīz 11%, Latvijas ekonomikā 2008.gadā, globālās finanšu krīzes rezultātā, iestājās recesija, 2009.gadā  IKP samazinoties par 18%.

Pasaules nozīmīgākajās attīstības valstīs un vairākās attīstītajās ekonomikās iezīmējoties pozitīvām attīstības tendencēm un pakāpeniski uzlabojoties ekonomiskajai situācijai vairumā Latvijas galveno tirdzniecības partnervalstu, jau 2009.gada otrajā pusē atsācies eksporta apjomu pieaugums.

Tomēr 2010.gadā Latvija vēl nevar rēķināties ar ļoti būtisku ārējā pieprasījuma pieaugumu, savukārt iekšējais pieprasījums turpinās samazināties īstenoto valsts budžeta konsolidācijas pasākumu dēļ. Tāpēc Ekonomikas ministrija prognozē IKP samazinājumu arī 2010.gada pirmajā pusē (par 3%).

Arī šogad IKP sarukumu pamatā noteiks būvniecības, kā arī tirdzniecības un citu komercpakalpojumu apjomu samazināšanās, bet pieprasījuma pieaugums ārējos tirgos ir pozitīvs izaugsmes stimuls eksportspējīgām nozarēm.

Savukārt vietējā tirgū, saglabājoties vājam iekšējam pieprasījumam (bezdarba pieauguma dēļ), šā gada laikā gaidāma cenu samazināšanās vēl par dažiem procentiem.

Krīzes pārvarēšanai uzsāktas vairākas būtiskas reformas.  Vienlaikus valdība īsteno virkni pasākumus uzņēmējdarbības veicināšanai un administratīvo šķēršļu novēršanai nodokļu politikas un administrēšanas, u.c. jomās.

Ir veikta ES fondu pārdale, ievērojamus līdzekļus novirzot uzņēmējdarbības un eksporta atbalstam. No 2009.gada jūnija darbojas eksporta kredītu garantiju sistēma. Kopumā finansējums uzņēmējdarbības veicināšanai un attīstībai ir pieejams vairāk nekā 20 atbalsta programmu ietvaros. Atbalsta pasākumiem līdz 2013.gadam ir paredzēti līdzekļi vairāk nekā 441 milj. latu apmērā, papildus nodrošinot ievērojamu privātā līdzfinansējuma apjomu.

Nākamajiem gadiem valdība ir izvirzījusi mērķi – 2010.gadā nodrošināt budžeta deficītu 8,5% no IKP, 2011.gadā – zem 6% no IKP un 2012.gadā – zem 3% no IKP, lai 2014.gadā Latvija varētu ieviest eiro.

 

Lasīt vairāk: www.em.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *