Sākusies jaunā stirnu āžu medību sezona

Šobrīd stirnu āžu medību sezona ilgst no 1.jūnija līdz 30.novembrim, bet savulaik  stirnu āžus neatļāva šaut līdz 20.jūlijam, vienubrīd – pat līdz 1.augustam.

Stirnu āžus var medīt ar pielīšanu, pievilināšanu vai “uz gaidi”. Pielīšana esot bīstamākais veids, savukārt no torņa lodes lidojums nav tik bīstams, kā tas ir horizontāli zemei.

Pavisam nepieļaujami ir stirnu šaušanai lietot renkuļus, jo ar tiem stirnu ļoti bieži nāvīgi savaino un neatrod, pat pareizi tēmējot, šaujot no 30-40 metriem. Jau pirms vairāk nekā 80 gadiem mednieki konstatēja, ka vismazāk stirnu ievaino, ja no bises šauj atļautā distancē ar kvalitatīvu patronu, kas lādēta ar 4,5 līdz 5 milimetru skrotīm (nr. 2/0 līdz 4/0).

Lai arī stirnu kazu medību sezona sākas 15. augustā, pērn jūnijā Cēsu un Madonas pusē divas krita par upuri medniekiem neparasta apstākļa dēļ – abām stirnām bija ragi, un viņas pēc izskata ļoti līdzinājušās tēviņiem.

Parasti stirnu mātītēm ragu nav, un pēc tiem var pazīt tēviņus. Šāda dabas anomālija varētu būt skaidrojama ar iedzimtām īpatnībām, jo, iespējams, kādreiz ragi bijuši gan stirnu tēviņiem, gan mātītēm. Tomēr daudz ticamāka ir versija, ka stirnu mātītēm ragi izauguši hormonālu anomāliju dēļ.

Kā jebkurās medībās, jāatceras, ka šaut drīkst tikai pa skaidri saskatāmu un atpazītu mērķi. Stirnu āzis nav šaujams, ja viņš ir aiz krūmiem, kokiem, niedrēs, pat resnos labības stiebros.

Tāpat tiek atgādināts, ka, ejot mežā, ne vienmēr tie lielākie zvēri ir cilvēkam bīstamākie – šoziem labi esot pārziemojušas ērces.

2009.gadā, salīdzinājumā ar 2008.gadu, iedzīvotāju saslimstība ar ērču encefalītu pieaugusi 1,9 reizes – no 167 uz 315 gadījumiem.

 

Avots: www.tvnet.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *