Stirnāžu vecuma noteikšana

Stirnāžu vecuma noteikšana pēc noteiktām iezīmēm nav vienkārša, tāpēc minētās pazīmes ir izteiktas un atpazīstamas tikai tad, kad dzīvnieks pilnīgi nomainījis ziemas apmatojumu.

Stirnāžus iedala šādās vecuma grupās: viengadīgi, divgadīgi, jauni (3 – 4 gadīgi), vidēja vecuma (5 – 6 gadīgi), veci un ļoti veci (7 gadīgi un vecāki).

Visprecīzāk stirnas vecumu var noteikt, izvērtējot apakšžokļa dzerokļa nodilumu. Aptuvenu stirnāžu vecumu var noteikt vasarā no neliela attāluma labā apgaismojumā pēc galvas apmatojuma krāsas: viengadīga buka galva ir vienmērīgi dzeltenīga; divgadīgiem bukiem virs purna ir koši balts neliels trīsstūrains, labi norobežots plankums, savukārt trīs, četrus gadus veciem īpatņiem baltais plankums izstiepts pieres virzienā un sniedzas līdz acu līmenim; piecus līdz septiņus gadus veciem stirnāžiem minētā plankuma vairs nav un galvas apmatojums ir gaišpelēks (piere tumšāka, ap acīm – dzeltenāki apļi).

Pēc ragu žubura vecumu ne vienmēr var noteikt, jo normāli attīstītiem bukiem jau divu (pat viena) gadu vecumā var būt trīsžuburu ragi. Un pretēji, arī ļoti veciem īpatņiem var būt divžuburu vai vienžubura ragi.

 

Lasīt vairāk: www.allforhunt.com

www.zurnals-mmd.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *