Eksporta pieaugums turpina pozitīvi ietekmēt Latvijas IKP rādītāju

DnB NORD bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš skaidrojis, ka ekonomikā iestājies krass kontrasts starp preču un pakalpojumu nozarēm – faktiski visās, kas vērstas uz eksportu, ir pieaugums gada griezumā. Ārējās tirdzniecības dati rādot, ka pasaules ekonomikas atlabšanas pozitīvā ietekme kļūst arvien spēcīgāka un nav šaubu, ka 2.ceturksnī IKP pieaugums jau būs spēcīgs.

Aplūkojot izmaiņas pa nozarēm, dziļāks par prognozēto ir kritums finanšu pakalpojumos, viesnīcu un restorānu biznesā, veselības aprūpē, bet salīdzinoši labi ir klājies tirdzniecībai. Straujāk augošā nozare ir enerģētika.

Salīdzinot ar 2009.gada 1.ceturksni, šogad eksports no Latvijas pieaudzis par 4,6%, tādējādi uzlabojot Latvijas IKP rādītāju par 2,15% punktiem. Savukārt iekšējais patēriņš joprojām turpina samazināties, tāpēc pastāv iespēja, ka tirdzniecības bilance gada beigās var atkal pasliktināties.

Pēc eksperta teiktā, eksporta pieaugums ļauj stabilizēt ekonomiku. Tomēr tas pieaugot diezgan šaurās jomās – nozarēs, kurām ir jau liela eksporta pieredze, piemēram, kokrūpniecībā.

Aprīlī straujais lēciens eksportā turpinājās, pieaugot par 33,4% un sasniedzot 374,2 miljonus latu.

Novērojamais eksporta kāpums noticis, galvenokārt, pateicoties krasajam pieaugumam lielākajās eksportpreču grupās, tādās kā kokrūpniecība (+78,6%) un metāls (+54,3%).

 

Avots: www.db.lv

Lasīt vairāk: www.diena.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *