Līdz 2015.gadam pieprasījums pēc koksnes granulām pasaules tirgū dubultosies

Koksnes granulu tirgus tiek raksturots kā viens no straujāk augošajiem bioenerģētikas jomā, turklāt pieprasījums pēc šā energoresursa pasaulē turpina strauji palielināties, ko veicina arī izvirzītie politiskie mērķi palielināt atjaunojamo energoresursu īpatsvaru kopējā energobilancē, tādējādi samazinot arī siltumnīcefekta gāzu (SEG) izmešu apjomus.

Prognozēts, ka nākotnē pasaules tirgū pieprasījums pēc oglēm palielināsies no 5,1 miljardiem tonnu 2010.gadā līdz 7,8 miljardiem tonnu 2030.gadā. Tā kā būtiskākā šā resursa izmantošanas problēma ir liels CO2 izmešu apjoms, tad izvirzītais mērķis ir līdz 2050.gadam vismaz uz pusi samazināt šo izmešu daudzumu pasaulē un koksnes granulas ir viens no atjaunojamiem energoresursiem, kā ražošanas un patēriņa kāpināšana varētu samazināt CO2 emisiju. Turklāt, salīdzinot ar tādiem atjaunojamiem dabas resursiem kā saule un vējš, granulu ražošana ir kontrolējams process, kas ir pietiekami būtisks iemesls, kāpēc tiek uzsvērta tieši šā energoresursa izmantošanas kāpināšanas lietderība.

2008.gadā pieprasījums pēc koksnes granulām pasaules tirgū bija aptuveni 12 miljoni tonnu (aptuveni 2 miljardu eiro vērtībā). Tostarp Eiropas un Ziemeļamerikas tirgus veidoja 97% no kopējā pieprasījuma. Prognozēts, ka līdz 2015.gadam pieprasījums pēc koksnes granulām pasaulē būs gandrīz dubultojies, sasniedzot 24 miljonus tonnu.

Japānā ir pieci vadošie elektroenerģijas ražotāji, kas izmanto biomasu. „Kansai Electric Power Company” no tiem ir lielākais biomasas izmantošanas ziņā, 2008.gadā ražošanā patērējot 40 000 tonnu biomasas, bet starp individuālajiem biomasas patērētājiem lielākie ir papīra ražotāji („Daio Paper Corporation” 2008.gadā patērēja 1,5 miljonus tonnu biomasas).

Tomēr, minot biomasas patēriņa veicināšanas nepieciešamību, būtu jāvērš uzmanība arī resursu pieejamībai, kas varētu krasi samazināties, pieaugot pieprasījumam pēc koksnes granulām.

Koksnes granulu cenas pasaules tirgū variē plašā diapazonā atkarībā no valsts, piegādes veida, kā arī kopējām tirgus tendencēm.

Augstākās cenas ir Itālijā (240 EUR/t), Vācijā (180 – 220 EUR/t) un Zviedrijā (200 EUR/t), bet rūpniecisko koksnes granulu cenas Roterdamas ostā ir aptuveni 120 – 140 EUR/t.

 

Lasīt vairāk: „The Bioenergy international” (No.44)

www.worldofbioenergy.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *