Jaunu produktu izstrāde meža nozarē (0)

Saskaņā ar Eiropas Meža nozares Tehnoloģiskās platformas (Forest-based Technological Platform – FTP) nostādnēm, meža sektoram 2030.gadā būs galvenā loma Eiropas līdzsvarotā attīstībā, kas balstīta uz konkurētspējīgu, inovatīvu un zināšanām balstītu ražošanu un plašu atjaunojamo resursu izmantošanu.

 

Arī Latvijā meža zinātne un koksnes tehnoloģijas, t.sk. mežu attīstība, koksnes biomasas racionāla izmantošana un koksnes dziļās pārstrādes tehnoloģijas, atzītas par prioritārajām jomām pētījumu finansēšanai. Tā kā kokrūpniecība ir otra lielākā ražojošā nozare Latvijā un tai stabili pozitīvs – aptuveni pusmiljards latu – ir meža nozares ārējās tirdzniecības saldo, un pie tam meža nozare beidzot atzīta arī par vienu no piecām prioritārajām Latvijas nozarēm.

 

Salīdzinot ar citām nozarēm, kokrūpniecība ir bijusi vienīgā nozare Latvijā, kurai 2009.gadā bijusi pozitīva izaugsme salīdzinājuma ar iepriekšējo gadu, turpinot nodarbināt Latvijas iedzīvotāju, eksportēt produkciju, veikt investīcijas uzņēmuma produktivitātes celšanā un radīt inovatīvus, konkurētspējīgus produktus. Pēdējā laikā plaši izskanējusi informācija par uzņēmuma „DendroLight Latvija” jauno, revolucionāro masīvkoksnes šūnu materiāla plati DendroLight® ražošanu Ventspilī, kur tā ražošanu plānots uzsākt šogad, kas kalpo kā veiksmīgs piemērs inovatīvu produktu radīšanai Latvijā. Turklāt, ja uzsākot šo projektu bija plānots produkta realizāciju sākt kā ceturtajiem vai piektajiem pasaulē, tad šobrīd, sakarā ar ekonomiskās krīzes radīto situāciju, Latvija būs pirmā, kas Eiropas un pasaules tirgus nodrošinās ar šo produkciju. Tajā pašā laikā nemazāk svarīgi ir arī citu kokrūpniecības uzņēmumu panākumi, kas gūti bez lielām investīcijām, bet gan balstīti uz inovatīvu pieeju tirgum un ražošanas tehnoloģijai.

 

Turpmāko inovāciju procesā nozīmīgs starpposms ir rūpnieciskie pētījumi, jo to būtība ir iegūt jaunas zināšanas un risinājumus, ko izmantot jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādei vai būtiskai esošo produktu un tehnoloģiju uzlabošanai. Pateicoties aizvien sīvākai konkurencei Eiropas un pasaules tirgos, arī kokrūpniecībā pieaug nepieciešamība pēc modernām, efektīvām tehnoloģijām un risinājumiem, tāpēc no valstisku lēmumu pieņēmējiem nākotnē tiek sagaidīts lielāks atbalsts izglītībai, zinātnei, pētījumiem un tehnoloģiju pārnesei meža nozarē.

 

Valsts  tautsaimniecības nozaru konkurētspējas celšanā par galveno uzdevumu izvirzīta eksportspējīgās nozares ar augstu pievienoto vērtību attīstīšana, tādējādi vairāk atbalstot projektus saistībā ar inovatīvu, konkurētspējīgu produktu ar  augstu pievienoto vērtību radīšanu. Izvirzītā uzdevumu sasniegšanai izmantojamas gan valsts atbalsta programmas, gan ES instrumenti, lai veicinātu ražošanas modernizāciju, jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādi.

 

Nozīmīgu lomu uzņēmējdarbības attīstības sekmēšanā saistībā ar inovatīvu produktu un tehnoloģiju izstrādi ieņem Latvijas Investīcijas un attīstības aģentūra (LIAA), kura veicina ārvalstu investīciju ieplūšanu valstī un palielina Latvijas konkurētspēju pašmāju un starptautiskajos tirgos. LIAA uzņēmējiem piedāvā integrētus risinājumus ne tikai sniedzot pakalpojumus kompleksu investīciju projektu realizācijai un ārējās tirdzniecības veicināšanai, bet arī ieviešot un administrējot ES struktūrfondu līdzfinansētās valsts atbalsta programmas. Paralēli esošai darbībai, atbalstu meža nozarei inovatīvu produktu attīstīšanā Latvijā sniedz arī Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts (MeKA), kura modernā laboratoriju kompleksā veic koksnes un koksnes produktu testēšanu un nozares pasūtītu pētījumu izpildi.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *