Francijas tirgū negaidīti maijā samazinājies pieprasījums pēc zāģmateriāliem

Francijas skujkoku zāģmateriālu tirgū aktivitāte maijā atkal samazinājās, lai gan vēl aprīlī Vācijas un Beļģijas kravu pārvadātāji ziņoja par pieprasījuma kāpumu.

Importētāji sākuši atsaukt pasūtījumus, īpaši par konstrukciju zāģmateriālu piegādi, ko tirgotāji skaidro ar pietiekamajiem krājumu apjomiem, tā kā būvniecības sektorā jauno projektu realizētais apjoms, salīdzinot ar 2009.gadu, praktiski nav mainījies.

Saskaņā ar Eiropas Savienības statistikas biroja „Eurostat” datiem, 2010.gada 1.ceturksnī, salīdzinot ar analogo periodu pērn, būvapjomi Francijā samazinājušies par 7,1%.

Zviedrijas zāģmateriālu ražotāju piegādes uz Franciju šā gada 1.ceturksnī samazinājās par aptuveni 30%. Ziņots, ka šāda negatīvā tendence turpinājās līdz pat maija beigām.

Savukārt pieprasījums pēc nomaļiem un koksnes iepakojuma materiāliem maijā bija pietiekami labs, lai piegādātāji varētu paaugstināt cenas.

Skujkoku zāģmateriālu cenas pēdējo dažu nedēļu laikā Francijā tika paaugstinātas pakāpeniski – ar katru nākamo pasūtījumu par aptuveni 3 – 4 EUR/m3. Tomēr, ņemot vērā pieaugošās zāģbaļķu iepirkuma cenas, piegādātājiem Francijas tirgū būtu jāturpina paaugstināt zāģmateriālu cenas tikpat dinamiski kā citviet Rietumeiropā (Vācijā, Lielbritānijā vai Nīderlandē).

Šobrīd Francijas tirgū vidējā 3 – 5 m garu jumta spāru piegādātāju piedāvātā cena ir aptuveni 168 – 172 EUR/m3 (ex work); 2.kvalitātes klases jumta siju (63 x 160 mm/3 – 5 m) vidējā cena – 156 – 162 EUR/m3; brusu (14 x 38 mm) cena – aptuveni 180 – 185 EUR/m3; sagarumotu dēļu cena – 140 – 145 EUR/m3, bet koka veidņu cena – 125 – 135 EUR/m3.

Analizējot pieprasījumu Francijas tirgū, kopš 2008.gada vērojama tāda tendence kā pircēju pārorientēšanās no neapstrādātiem zāģmateriāliem uz žāvētiem sortimentiem un augstākas pievienotās vērtības produktiem (tādiem kā garumā saaudzētie kokmateriāli un līmētās sijas), tāpēc negatīvāk tiek ietekmēti  tie ražotāji, kas tirgū piedāvā tikai svaigi zāģētus zāģmateriālus.

 

Avots: EUWID Wood Products and Panels (No.23/2010)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *