Zviedrijas zāģmateriālu ražotāji pieļauj iespēju samazināt piegādes uz Lielbritāniju

Zviedrijā ražoto skujkoku zāģmateriālu piedāvājums ir ierobežots, savukārt pieprasījums vairākos nozīmīgos noieta tirgos palielinājies, kā arī samazinājusies Lielbritānijas mārciņas (GBP) vērtība attiecībā pret Zviedrijas kronu (SEK), tāpēc ražotāji maijā atkal nedaudz paaugstināja zāģmateriālu piegādes cenas Lielbritānijas tirgū.

Arī citās valstīs, pieaugot apaļkoku iepirkšanas izmaksām, zāģmateriālu ražotāji turpina paaugstināt cenas.

Lielbritānijas tirgū Zviedrijā ražoto konstrukciju zāģmateriālu cena šobrīd ir aptuveni 190 – 195 GBP/m3 jeb 160 – 165 LVL/m3.

Vācijas zāģmateriālu ražotāju piedāvātā cena ir nedaudz zemāka – 185 – 190 GBP/m3, savukārt pašmāju ražotāju piedāvātie sortimenti joprojām ir par aptuveni 30 GBP/m3 (25 LVL/m3) lētāki nekā importētie no Ziemeļvalstīm un Centrāleiropas.

Jau aprīlī Zviedrijas zāģmateriālu piegādātāji centās paaugstināt cenas līdz 200 GBP/m3 un vairāk, tomēr Lielbritānijas importētāji nebija gatavi iepirkt nepieciešamo preci par šādu cenu.

Par piegādēm jūlijā augstākās kvalitātes priedes zāģmateriālu pārdošanas cenas paaugstinātas līdz 250 – 255 GBP/m3, bet zemākas kvalitātes zāģmateriālu cenas – līdz 215 GBP/m3, ko plānots paaugstināt līdz 225 GBP/m3 par piegādēm 3.ceturksnī.

Tomēr Lielbritānijas tirgū jau šobrīd ir grūti realizēt zāģmateriālus par augstākām cenām, tāpēc ražotāji izteikuši gatavību samazināt piegādes, ja turpmāk plānotā cenu paaugstināšana šai tirgū netiks akceptēta.

Krievijas un Skandināvijas priedes zāģmateriālu cenu paaugstināšana maijā tika argumentēta ar pieprasījuma kāpumu Ziemeļāfrikas tirgū, kur zāģmateriāli joprojām tiek realizēti par augstāku cenu nekā Lielbritānijā.

Saskaņā ar tirgus dalībnieku paustajām prognozēm, skujkoku zāģmateriālu cenas nākamo nedēļu laikā turpinās pieaugt, lai arī pieprasījums maija beigās atkal samazinājies. Pēdējās tirgus tendences liecina, ka Lielbritānijā zāģmateriālu tirgotāji martā un aprīlī tikai papildināja izsīkušos noliktavu krājumus, kas kopumā izskatījās kā zāģmateriālu patēriņa atjaunošanās. Arī pieprasījums pēc grīdu dēļiem maija beigās palika nemainīgi zems.

Prognozēts, ka tuvākajā nākotnē pieprasījums pēc konstrukciju zāģmateriāliem Lielbritānijas tirgū nepieaugs, jo vairums jauno būvprojektu un esošo ēku modernizācijas projekti ir atlikti vismaz uz gadu, tā kā jaunā valdība ievērojami samazinājusi publiskā sektora izdevumus.

 

Avots: EUWID Wood Products and Panels (No.23/2010)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *