Eiropas Parlaments atbalsta stingros pasākumus pret kokmateriālu kontrabandu

Eiropas Parlaments (EP) š.g. 7.jūlijā atbalstīja regulu, kas aizliedz Eiropas Savienībā tirgot nelegāli iegūtus kokmateriālus un to izstrādājumus, tādējādi cenšoties aizsargāt mežus no nelikumīgas mežizstrādes, cīnīties ar klimata izmaiņām un nodrošināt, ka mēbeles tiek izgatavotas no likumīgi iegūtiem izejmateriāliem.

Jaunie noteikumi paredz arī sodus par šādu tirdzniecību, kā arī dod pircējiem lielākas produktu izcelsmes garantijas.

Ar dalībvalstu valdībām (ES Padomi) panākto vienošanos par galīgo redakciju deputāti pieņēma ar 639 balsīm par, 35 pret, un 10 atturoties.

EP locekļi norādījuši, ka jaunie noteikumi novērsīs nepilnības nozarē, jo pašreiz nav aizliegts ES pārdot kokmateriālus, kas tikuši nelikumīgi izcirsti tā izcelsmes valstī. Jaunā regula aizliedz nelegāli iegūta kokmateriāla tirdzniecību, kas savukārt novērš šādu materiālu “legalizāciju”, kad materiāls nonāk līdz ES robežai, jo, kā liecina aplēses, nelegālās preces veido 20% no koka un to izstrādājumu tirgus. Savukārt Apvienoto Nāciju organizācija (ANO) norādījusi, ka no kopējā rūpniecībai paredzēto kokmateriālu apjoma pasaulē, nelikumīgi izcirstu kokmateriālu īpatsvars veido 20%-40% jeb 350-650 miljonus kubikmetru.

Dalībvalstis būs atbildīgas par sodu piemērošanu aizliegumu pārkāpšanas gadījumos. Regula ietver vadlīnijas par sankciju īstenošanu atkarībā no tādiem faktoriem kā kaitējums videi, kokmateriāla vērtība un zaudētie nodokļu ienākumi. Dalībvalstis var piemērot arī kriminālsodus. Lai kokmateriāls būtu izsekojams, ikvienā piegādes ķēdes posmā būs jānorāda, no kā koks vai tā izstrādājums iegūts un kam pārdots.

 

Avots: www.europarl.europa.eu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *