Lietuvā koksnes ciršanas apjomus valsts mežos palielināt negrasās

Lietuvā meži aizņem aptuveni 2,4 miljonus hektāru.

Ap 38 – 39% pieder privātajiem meža īpašniekiem, bet aptuveni 11% valsts mežu atstāti rezervē, jo zemes reforma Lietuvā nav beigusies. Daļa no šiem mežiem tiks atdota privātajiem meža īpašniekiem, bet daļa – valstij piederošo mežsaimniecības uzņēmumu apsaimniekošanā. Šobrīd mežsaimniecības uzņēmumi šajās teritorijās veic tikai sanitārās cirtes.

Vidēji vienam meža īpašniekam Lietuvā pieder 3,3 hektāri meža. Pavisam Lietuvā ir 230 000 meža īpašnieku.

Gadā Lietuvā meža pieaugums ir aptuveni 16 miljoni kubikmetru. Vidēji viens hektārs saražo 7,8 kubikmetrus koksnes. Nocirsti tiek aptuveni 60% no pieauguma. Pieaugums, kas mežā uzkrājas, ir aptuveni 17%, bet dabiskais atmirums veido aptuveni 23%.

Lietuvas meža zinātnieki ir pierādījuši – tas, ka jaunākie meža inventarizācijas dati liecina, ka pieaugums ir lielāks, nekā aprēķināts pirms gadiem, nebūt nenozīmē, ka var cirst vairāk, jo ar jaunajām metodēm aprēķinātais 16 miljonu kubikmetru pieaugums ir 12 miljonus kubikmetru, rēķinot ar iepriekš izmantotajām metodēm.

Ciršanas apjoms valsts mežos katru gadu saskaņā ar noteikto tāmi ir stabils. Līdz 2013.gadam ik gadus valsts mežos, kas aizņem aptuveni vienu miljonu hektāru, drīkst nocirst 3,5 – 3,7 miljonus kubikmetru.

Arī Lietuvā tiek rīkotas apaļkoku izsoles. 2011.gadā plānots koksni valsts mežos pārdot elektroniskās izsolēs. 2009.gadā ienākumi no koksnes pārdošanas bija 350 miljoni litu (71,4 miljoni latu).

Kā atzinis Lietuvas Vides un meža politikas ministrijas Meža departamenta direktors Valdis Vaičūnis, salīdzinājumā ar Latviju, meža nozares loma Lietuvas ekonomikā ir neliela.

Meža nozares devums IKP ir 3,6%.

 

Avots: Latvijas Avīze (Nr.134/2010)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *