Prognozē, ka pavasarī varētu palielināties sertificētu koku stādu deficīts

Pēc Valsts meža dienesta apkopotās informācijas, augustā lokālā vētra, kas pamatā skāra Vidzemes un Latgales reģionu, izgāza apmēram 500 000 kubikmetru koksnes. Taču meža taksators Mārtiņš Dāboliņš, kas piedalījies sapostīto mežu apsekošanā Madonas pusē, aprēķinājis, ka reālie postījumi ir piecpadsmit reižu lielāki un tuvākajā laikā no meža vajadzēs izvākt vismaz 7,5 miljonus kubikmetru koksnes, īpaši egles, kurām vētra ir saraustījusi saknes, kas pavasarī sāks kalst.

Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks piekrīt, ka vētras postījumu dēļ no mežiem būs jāizvāc vairāk koksnes, nekā šobrīd aprēķināts, un ka bojāto koku, īpaši izšūpoto egļu izvākšana, var turpināties vairākus gadus. Taču viņš brīdina, ka kompensāciju saņemšana par atjaunotajām mežaudzēm var izrādīties problemātiska stādu trūkuma dēļ, tāpēc meža īpašniekiem, kuri domā atjaunot mežaudzes tās stādot, par stādu pasūtīšanu jādomā jau tagad, citādi sertificētu stādmateriālu pavasarī var vairs arī nebūt.

Oktobrī Lauku atbalsta dienests (LAD) izsludinās kompensāciju maksājumu iesniegumu pieņemšanu aktivitātē “Mežsaimniecības ražošanas potenciāla atjaunošana ugunsgrēku un dabas katastrofu radīto postījumu vietās”. Otrās kārtas projektu iesniegumu pieņemšana sāksies 2010. gada 7. oktobrī un ilgs līdz 2010. gada 8. novembrim. Iesniegtos projektus meža īpašnieki varēs īstenot divus gadus, kopš dienas, kad tie apstiprināti LAD.

 

Avots: Latvijas Avīze (Nr.184/2010)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *