Pasaules tirgus ekonomikas tendences 2.ceturksnī un tālākas attīstības prognozes

ʺSEB Wealth Managementʺ Pasaules ekonomikas apskatā norādīts, ka 2010.gada 2.ceturksnis kopumā finanšu tirgos aizritēja ar negatīvu zīmi – lielākā daļa attīstīto valstu akciju tirgus indeksu uzrādīja kritumu robežās no 9‐12%. Ceturkšņa laikā pieauga tirgus dalībnieku bažas par Grieķijas valdības spēju mazināt budžeta izdevumus, par pārējo eirozonas problemātisko valstu (Portugāle, Spānija, Itālija, Īrija) spēju segt savas saistības un attīstīto valstu budžeta deficītu mazināšanas pasākumiem, kas ir pareizais solis no ilgtermiņa viedokļa, taču īstermiņā sola radīt papildus problēmas ekonomikas izaugsmei.

Uz Eiropas attīstīto valstu fona 2.ceturksnī būtiski turpināja izcelties Vācija, kuras IKP dati ievērojami pārspēja ekonomistu prognozes (+2.60%) un pārējās reģiona ekonomikas, periodā pieaugot par 4.10%.

Raugoties tālākā perspektīvā, zems inflācijas līmenis un mērena izaugsme varētu radīt salīdzinoši labvēlīgu vidi akciju cenu pieaugumam. Sagaidāms, ka Āzijas un Austrumeiropas reģioni saņems ļoti labvēlīgu ietekmi no augstākas globālās ekonomikas izaugsmes. Savukārt Eirozonas reģions ir vismazāk pievilcīgais, jo šeit tiek prognozēts viszemākais IKP pieauguma potenciāls.

Straujāka ekonomikas izaugsme nekā vidēji Eirozonā tiek prognozēts lielākajā daļā Skandināvijas valstu, no kurām visoptimistiskāk ekonomisti raugās uz Zviedrijas ekonomiku. Zviedrijā IKP pieaugums 2010.gadā tiek prognozēts +4.70%, bet 2011.gadā – +2.9%.

Austrumeiropas reģionā, kur globālā finanšu krīze izpaudās vissmagāk, kopš 2009.gada rudens var novērot eksporta, ražošanas un patēriņa atlabšanu. Krievijas IKP 2.ceturksnī (attiecībā pret iepriekšējā gada analogo periodu) pieauga par 5.2%, bet Polijas IKP pieauga par 3.5%.

Brazīlijas 2.ceturkšņa IKP dati pārspēja ekonomistu prognozes, uzrādot 8.8% pieaugumu, kas skaidrojams ar rekordlielu investīciju apjomu pieaugumu. Savukārt Ķīnas IKP turpināja demonstrēt strauju izaugsmi, uz ceturkšņa beigām uzrādot 10.30% pieaugumu.

 

Lasīt vairāk: www.seb.lv

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *