Ražotāji apšauba Atjaunojamo energoresursu likumā iestrādātās normas atbalsta saņemšanai

Ekonomikas ministrija (EM) Valsts sekretāru sanāksmē (VSS) izsludinātajā Atjaunojamo energoresursu likumā par prioritāti atjaunojamās enerģijas jomā atzinusi biomasu un biogāzi, ko gan apšauba biomasas un biogāzes un par ko sašutumu pauž citu enerģijas veidu biznesa pārstāvji.

Likumā iestrādātā vēja un saules enerģijas ražotājiem un mazajiem HES kritiskā norma paredz – lai tie saņemtu atbalsta formulā noteikto jaudas komponenti, ir jānostrādā ne mazāk kā 3500 stundu gadā.

Kā skaidrojis Latvijas Vēja enerģijas asociācijas vadītājs Paulis Barons,  ar tik neregulāriem energoresursiem šādu stundu skaitu sasniegt nav iespējams.

Turklāt vēja stacijām atkrīt arī komponente par pārdoto siltumu, tādējādi uzņēmēji vēja stacijā var rēķināties tikai ar aptuveni 5,5 santīmu valsts atbalstu par vienu saražotu kilovatstundu.

Arī zaļo energoresursu – biomasas un biogāzes – uzņēmēji pret jauno likumu ir atturīgi. Kāds uzņēmējs, paudis, ka pēc jaunajā likumā ietvertās atbalsta shēmas viņa biomasas stacija atmaksāties tikai 25 gados, kas ir divas reizes garāks periods nekā pēc pašreiz spēkā esošajiem noteikumiem, tāpēc cerības esot vien tad, ja stacijas būvniecībai izdosies iegūt vismaz 70% lielu Eiropas Savienības līdzfinansējumu.

Savukārt Latvijas Biogāzes asociācijas priekšsēdis Andis Kārkliņš paudis, ka likums vismaz netieši, iespējams, vairāk strādā fosilo, nevis atjaunojamo resursu interesēs.

 

Avots: “Dienas bizness” (Nr.147)

Lasīt vairāk: www.mk.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *