Skandināvijas valstu kokrūpnieki plāno samazināt zāģmateriālu ražošanas apjomus

Vairāku Skandināvijas kompāniju pārstāvji pauduši bažas, ka turpmāko mēnešu laikā starptautiskajā skujkoku zāģmateriālu tirgū sagaidāma pārprodukcija, tā kā lielākās zāģmateriālu ražotājvalstis Eiropā, par spīti pieprasījuma kritumam, nav samazinājušas ražošanas apjomus.

Situācijai nemainoties, prognozēts, ka drīzumā sāks palielināties gatavās produkcijas uzkrājumi kokzāģētavu noliktavās, kas attiecīgi radīs arī lielāku spiedienu uz cenām. Lai izvairītos no šāda tirgus attīstības scenārija, vairāki Skandināvijas zāģmateriālu ražotāji jau novembrī ziņojuši par lēmumu gada nogalē (un daļēji arī 2011.gada 1.ceturksnī) samazināt pārstrādes jaudas.

Viena no pirmajām kompānijām, kas ziņoja par lēmumu samazināt zāģmateriālu ražošanas apjomus gada nogalē (par ~25%), bija „Koskisen Group” (Somija). Novembra beigās tika ziņots, ka līdzīgas pārrunas ar darbiniekiem uzsākušas Somijas kompānijas „Metsaliitto” un „UPM-Kymmene”.

„Metsaliitto” līdz 2011.gada 31.septembrim plāno periodiski pārtraukt ražošanu uz vairākām nedēļām visās sešās Somijā esošajās kokzāģētavās. Savukārt „UPM”, papildus ražošanas apjomu samazināšanai, Somijā un Krievijā esošajos kokzāģēšanas uzņēmumos plāno realizēt arī reorganizācijas pasākumus.

Par ražošanas pārtraukšanu svētku periodā gadu mijā ziņojušas arī Zviedrijas kompānijas „Setra Group AB” un „SCA Timber AB”, kā rezultātā katras kompānijas tirgū laisto zāģmateriālu apjoms samazināsies par 20 000 – 30 000 kubikmetru.

Somijā zāģmateriālu ražošanas jaudas tiks samazinātas, jo šā gada pirmajos trīs ceturkšņos tika saražots par 26% vairāk skujkoku zāģmateriālu (7,2 milj.m3) nekā iepriekšējā gadā, tomēr neskatoties uz noieta kāpumu gan vietējā, gan ārējā tirgū (+17%), ražotājiem pēdējo dažu nedēļu laikā ievērojami palielinājušies gatavās produkcijas uzkrājumi.

Zviedrijā zāģmateriālu ražošanas apjomu samazināšana nepieciešama eksporta tendenču dēļ. Jau ziņots, ka šā gada pirmajos trīs ceturkšņos skujkoku zāģmateriālu eksports no Zviedrijas samazinājās par 7%, sastādot 8,6 milj.m3.

 

Avots: „EUWID” (No.49/2010)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *