ERAF projekts par celmu izstrādes un augsnes pacilu sagatavošanas iekārtu

Kailcirtēs iegūtie celmi ir atjaunojamo energoresursu avots, kas optimālos apstākļos var dot 150-200 MWh enerģijas no viena nocirstā meža hektāra. Turklāt celmu izstrādi var apvienot ar augsnes sagatavošanu meža atjaunošanai, un tā ir viena no iespējām ierobežot sakņu trupes izplatību.

Tehniski pieejamie celmu koksnes resursi Latvijā ir 3,7 milj. MWh gadā, pie tam lielākā daļa no tiem atrodas auglīgos skujkoku izcirtumos, tāpēc Latvijas Valsts mežzinātnes institūts „Silava” sadarbībā ar vienu no vadošajiem meža tehnikas izstrādes uzņēmumiem Latvijā – SIA “Orvi” turpmāko 36 mēnešu laikā veiks pētījumu projekta „Multifunkcionālas celmu izstrādes un augsnes pacilu sagatavošanas iekārtas prototipa izveidošana un testēšana” īstenošanu ar mērķi samazināt biokurināmā sagatavošanas un meža augsnes apstrādes izmaksas, ieviešot praksē jaunu kombinētu risinājumu celmu izstrādei un augsnes sagatavošanai meža atjaunošanas darbiem auglīgos skujkoku izcirtumos.

Šāda kompleksa pieeja nodrošinās to, ka projekta galaproduktam būs augsta gatavības pakāpe un izstrādāto tehnoloģisko risinājumu varēs ieviest praksē tūlīt pēc projekta īstenošanas. Savukārt projekta ietvaros ierīkotos izmēģinājumu objektus varēs izmantot kā operatoru apmācības bāzi un ilglaicīgiem meža atjaunošanas gaitas novērojumiem.

Pētniecības rezultātu publiskās pieejamības nodrošināšanai izveidota arī mājas lapa, kurā darba gaitā tiks ievietoti celmu izstrādei, biokurināmā sagatavošanai un meža atjaunošanai veltītā pētnieciskā darba rezultāti un citi informatīvie materiāli, tajā skaitā arī ilustrētas vadlīnijas par celmu izstrādi, augsnes sagatavošanu un meža atjaunošanu skujkoku izcirtumos uz auglīgām minerālaugsnēm.

 

Lasīt vairāk: www.silava.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *