No masīvkoka šūnu plātnēm celtās mājās papildus siltumizolācijas materiāli būs lieki

SIA „Dendrolight Latvija”, kas atrodas Ventspilī, šoruden sākusi ražot unikālu materiālu – masīvkoka šūnas, kuras varēs izmantot mēbeļu un durvju ražotāji. Savukārt nākamais solis šā produkta attīstībā ir māju būvniecībā izmantojamo masīvkoka šūnu plātņu ražošana.

Pašreiz šūnmateriālu ražo, izmantojot zemas kvalitātes skuju koku zāģmateriālus, taču zinātnieki pēta iespēju izmantot arī lapu kokus.

„Dendrolight” (masīvkoka šūnas) sastāv no 45 grādu leņķī salīmēta kokmateriāla, kas iegūts, izzāģējot no dēļa aptuveni 40% koksnes. Iegūtais materiāls nesaraujas, nepiebriest un ir nesalīdzināmi vieglāks par kokskaidu plātnēm. Tas ir ekoloģisks, jo, būvējot māju no masīvkoka šūnu plātnēm, nav vajadzīgi papildu izolācijas materiāli. Turklāt potenciālajiem klientiem tiks piedāvāta arī iespēja izvēlēties šūnu plātnes ar speciālu nedegošu pārklājumu.

Kā skaidrojis Jānis Vašuks, SIA „Dendrolight Latvija” valdes priekšsēdētājs: „„Dendrolight” ir ārkārtīgi stabilas formas izturīgs materiāls. Māju celtniecībā tas kalpos gan par nesošo, gan izolējošo materiālu. Ja māju sienām izmantos šūnu plātnes 40 cm biezumā – tā būs ļoti silta māja. Ar tāda paša biezuma guļbūvi to nevar pat salīdzināt, jo guļbūve šajā ziņā ir ļoti nepraktiska.”

Jāatzīmē, ka SIA „Dendrolight Latvija” ir kļuvis arī par pirmo šī materiāla ražotāju pasaulē, jo līdz šim tas izgatavots tikai eksperimentālajā rūpnīcā Austrijā.

Lai uzsāktu ražošanas pirmo kārtu, ražošanas līniju iegādei un ēkas celtniecībai kopā ar maksu par patentu un bankas procentiem bija nepieciešami 20 miljoni latu. Trīs miljonus latu uzņēmums saņēmis kā dāvinājumu no Eiropas Savienības fonda, kas domāts investīcijām ar augstu pievienoto vērtību. Savukārt aizdevumu izsniegusi Hipotēku banka, kas vienīgā izrādījusi interesi par jauno produktu, kas, pēc ekspertu izteiktajām prognozēm, palielinās Latvijas kokrūpniecības eksportu par 5 – 8%.

 

Avots: „Meža nozares gadagrāmata 2010″ (62.lpp)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *