Par 2011.gada putnu ornitologi pasludinājuši meža pūci (Strix aluco)

Par 2011.gada putnu Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) pasludinājusi meža pūci (Strix aluco), kas  ir visbiežāk sastopamā no 13 Latvijā reģistrētajām pūču sugām. Intensīvās mežizstrādes dēļ meža pūcēm Latvijas mežos trūkst piemērotu ligzdošanas vietu – vecu un dobumainu koku, tādēļ, pretēji savam nosaukumam, tās arvien biežāk apmetas lauku ainavā – īpaši saudzētos liela apmēra kokos pagalmos, parkos, kapsētās un apdzīvotās vietās. Lai atvieglotu šim putnam piemērotas ligzdošanas vietas meklējumus, „pūces gadā” iedzīvotāji tiek aicināti izgatavot būrus, kuru izvietošanu piemērotās mežaudzēs vai piedāvāt arī ornitologiem.

Savukārt par 2011.gada dzīvnieku pasludināts Eiropas platausis (Barbastella barbastellus), kas ir viena no visapdraudētākajām sikspārņu sugām Latvijā un iekļauta ES Biotopu direktīvas II pielikumā. Eiropas platausis par mājvietu izvēlas vecas, neremontētas ēkas, vecu muižu pagrabus un lielus, vecus, nekoptus muižu parkus.

Par 2011.gada augu Latvijas Botāniķu biedrība izvēlējusies ķekarpapardi (Botrychium ģints) – mazu daudzgadīgu augu, kas maz atgādina tos augus, kurus cilvēki pazīst kā papardes. Pavisam Latvijā ir sastopamas piecas ķekarpaparžu sugas – pusmēness ķekarpaparde (Botrychium lunaria), Virdžīnijas ķekarpaparde (Botrychium virginianum), zarainā ķekarpaparde (Botrychium matricariifolium), plūksnu ķekarpaparde (Botrychium multifidum) un vienkāršā ķekarpaparde (Botrychium simplex).

Ķekarpapardes ir reti vai pat ļoti reti sastopami augi gan Latvijā, gan visā Baltijas jūras reģionā. Ķekarpapardes aug dažādos biotopos – pļavās, priežu mežos, atmatās, ceļmalās un mežmalās. Visbiežāk šie augi veido nelielas grupas vai sastopami tikai atsevišķi augi. Savas retās sastopamības, necilā augstuma un mazo audžu dēļ ķekarpapardes nav viegli pamanāmi un atrodami augi.

 

Avots: www.unity.lv

www.vidm.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *