Iespējamie risinājumi Latvijas enerģētiskās neatkarības palielināšanā

Aizvadītajos gados Eiropas Savienībai nācies sastapties ar nopietnām problēmām enerģētikas politikā. Secinājumi ir visai dramatiski – klimata pārmaiņu ietekme uz vidi un ekonomiku ir neizbēgama, līdz ar to ir apdraudēta Eiropas energoapgādes drošība, jo tā galvenokārt izmanto importētu enerģiju. Lai situāciju uzlabotu, ES pieņēmusi Direktīvu par atjaunojamo energoresursu (AER) izmantošanas veicināšanu (209/28/EK). Tās mērķis ir 2020.gadā 20% no ES dalībvalstu enerģijas galapatēriņa iegūt no atjaunojamiem energoresursiem, tādējādi  šī direktīva jau pamatos nodrošina nepieciešamo politisko atbalstu atjaunojamo energoresursu tirgiem.

Latvijā atbilstoši šai Direktīvai ir sagatavots Atjaunojamās enerģijas likuma (AEL) projekts, kurā noteiktie mērķi ir veicināt vietējo atjaunojamo energoresursu izmantošanu tautsaimniecības vajadzībām un noteikt stabilu ilgtermiņa investīciju vidi atjaunojamās enerģijas ražošanai, lai līdz 2020.gadam atjaunojamās enerģijas īpatsvars kopējā bruto enerģijas gala patēriņā sasniegtu vismaz 40% un turpmāk pakāpeniski pieaugtu.

Latvijā atjaunojamie energoresursi aizņem vienu trešo daļu primāro energoresursu bilancē. To vidū divi visvairāk izmantotie šo energoresursu veidi ir koksne un hidroresursi. Taču uz energodrošības problēmu iespējams paraudzīties arī no cita skatupunkta – kā zināms, ievērojama enerģijas daļa tiek tērēta ēku apsildīšanai. Šai sakarā atzīmēts, ka renovētās mājās tiek novērsti gan siltuma zudumi, gan samazinās apkures rēķini (par 30-50%).

Viens no enerģētiskās neatkarības palielināšanas veidiem ir arī oglekļa dioksīda emisijas samazināšana, veicot zema enerģijas patēriņa ēku būvniecību, esošo ēku rekonstrukciju vai vienkāršoto renovāciju un ieviešot tehnoloģijas, kurās izmanto atjaunojamos energoresursus siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanai, kā arī nodrošināt pāreju no tehnoloģijām, kurās izmanto fosilos energoresursus, uz tehnoloģijām, kurās izmanto atjaunojamos energoresursus.

 

Lasīt vairāk:“Latvijas Vēstnesis”

Papildus info: eee.repap.2020.eu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *