Baltijas valstīs ražoto zāģmateriālu noietu šogad prognozē 2010.gada līmenī

Kokmateriālu kravu pārvadātāji ziņojuši, ka sezonālā faktora ietekmē svarīgākajos Eiropas valstu tirgos samazinoties pieprasījumam pēc skujkoku zāģmateriāliem, samazinājušies arī piegādes apjomi no Baltijas valstu reģiona. Tirgotāji prognozē, ka tuvāko nedēļu laikā pieprasījuma atjaunošanās Centrāleiropas zāģmateriālu tirgū nav gaidāma, tā kā nekāds jūtams aktivitātes pieaugums nav gaidāms arī būvniecības sektorā. Labākas zāģmateriālu pārdošanas iespējas ir Lielbritānijā (īpaši labs noiets ir konstrukciju zāģmateriāliem). Austrumāzijā, Ziemeļāfrikas un Arābijas valstīs pieprasījums raksturots kā apmierinošs, turpretī vietējā tirgū (Baltijas valstīs) zāģmateriālu pārdošanas iespējas ir minimālas.

Norādīts, ka būtiski zāģmateriālu pieprasījums atšķiras atkarībā no izmantotās koku sugas koksnes un gatavās produkcijas izmēriem, respektīvi, pieprasījums pēc priedes zāģmateriāliem kopumā ir labs, turpretī egles (īpaši 150 mm platu sortimentu) noiets ir salīdzinoši sliktāks. Taču kopumā pašreizējie tirdzniecības apjomi tiek vērtēti kā atbilstoši sezonai. Prognozēts, ka marta beigās/aprīļa sākumā, kad pieprasījums pēc zāģmateriāliem sāks atjaunoties, tas samērā ātri varētu pārsniegt piedāvājumu. Un tā kā ražošanas jaudu palielināšanas iespējas būs salīdzinoši ierobežotas, noteikti gaidāms zāģmateriālu cenu pieaugums.

Līdz ar pieprasījuma samazināšanos, pasūtījumu gūšanas nolūkā zāģmateriālu piegādātāji cenas pazemināja jau kopš 2010.gada septembra. Janvāra sākumā Baltijā ražoto egles zāģmateriālu cena Vācijā bija aptuveni 205 – 210 eiro par kubikmetru (~146 LVL/m3); Lielbritānijā – vidēji 183 mārciņas par kubikmetru (~151 LVL/m3). Pagaidām zāģmateriālu cenu paaugstināšana netiek plānota, tomēr arī tālāka cenu pazemināšana nav gaidāma – pieaugošo zāģbaļķu cenu dēļ. Tā kā liels pieprasījums pēc koksnes resursiem ir gan vietējā tirgū, gan Skandināvijā, prognozēts, ka sīva konkurence Baltijas koksnes tirgū turpināsies visu 2011.gadu, tāpēc attiecīgi gaidāma arī tālāka koksnes resursu sadārdzināšanās. Saspringta situācija šogad varētu izveidoties Latvijas koksnes tirgū, tā kā valsts mežos līdz 2013.gadam mežizstrādes apjoms pakāpeniski tiks samazināts līdz 6 milj.m3 (2010.g.- 8 milj.m3). Lai gan nozares pārstāvji pieņem, ka lielāku aktivitāti izrādīs privāto mežu īpašnieki, tas tomēr nespēs kompensēt piedāvājuma samazināšanos no valsts sektora. Igaunijā mežizstrādes apjoms šogad prognozēts aptuveni 2010.gada līmenī, turpretī Lietuvā tas varētu ievērojami palielināties, tā kā līdz šim ciršanas apjoms bijis mazāks nekā puse no ikgadējā krājas pieauguma, tomēr oficiāls apstiprinājums šādam pieņēmumam nav bijis.

Janvāra sākumā egles zāģbaļķu cena Latvijā „spot” tirgū bija 67 – 69 EUR/m3 (pie meža ceļa); Lietuvā un Igaunijā – aptuveni 65 EUR/m3.

 

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (No.3)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *