Baltkrievija līdz 2015.gadam plāno divkāršot koksnes biokurināmā ražošanu

Turpmāko piecu gadu laikā Baltkrievijā koksnes biokurināmā ražošanas apjomu plānots palielināt divas reizes. Turklāt tiks mainītas arī prioritātes – ja līdz šim uzsvars tika likts uz malkas ražošanu, tad turpmāk mērķtiecīgi tiks attīstīta šķeldu, granulu un koksnes brikešu ražošana.

Baltkrievijas mežsaimniecībās šāds biokurināmais patlaban tiek ražots 40 rūpnīcās. Vietējā tirgū pilnībā tiek realizēta tikai kurināmā šķelda, savukārt granulas un koksnes briketes, kuru patēriņš Baltkrievijā ir minimāls, ļoti veiksmīgi tiek realizētas ārējā tirgū.

Biokurināmā ražošana paver plašākas resursu ieguves iespējas, tā kā pārstrādei var tikt izmantota arī zemas kvalitātes koksne un koksnes atliekas; nodrošina jaunas darba vietas lauku apvidos, kā arī palīdz samazināt fosilā kurināmā importu, tāpēc jau līdz 2015.gadam Baltkrievijā plānots radīt vēl 20 koksnes granulu un brikešu ražotnes, palielinot ikgadēji saražotā koksnes biokurināmā apjomu līdz 1,5 miljoniem kubikmetru.

Kā informējis Baltkrievijas mežsaimniecības ministrs Mihails Omeljanovičs, tuvāko piecu gadu laikā valsts bioenerģētikas sektora attīstībā kopumā plānots investēt aptuveni 26 miljardus rubļu (~460,2 miljonus latu). Lai nodrošinātu resursu plūsmu, līdz 2015.gadam koksnes resursu uzkrājumu valsts mežos plānots palielināt par 100 miljoniem kubikmetru (līdz 1,73 miljardiem kubikmetru), tādējādi panākot arī par 2 miljoniem kubikmetru lielāku ikgadēji pieļaujamo ciršanas apjomu līdz 13 miljoniem kubikmetru.

Tāpat lielas perspektīvās šai sektora attīstībā saskata arī Krievija. Tā kā pieejamo resursu apjoms biokurināmā ražošanas jaudas valstī ļauj kāpināt līdz vairākiem miljoniem tonnu gadā, Krievijai ir visas iespējas kļūt par vienu no vadošajiem koksnes granulu un brikešu piegādātājiem pasaules tirgū. Turklāt cietā biokurināmā ražošanai ir arī milzīgs eksporta potenciāls – Krievija ir tuvāk Eiropai nekā līdzšinējie vadošie piegādātāji – ASV un Kanāda, kas transporta izmaksu dēļ sadārdzina biokurināmo par aptuveni 100 eiro tonnā.

 

Avots: www.lesomat.ru

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *