Mežu pārdevēji joprojām iekrīt negodīgu pircēju slazdos

Meža likumā ir noteikums, kas neļauj mežniecībām izsniegt ciršanas atļaujas, kamēr pircējs nopirkto mežu nav reģistrējis zemesgrāmatā uz sava vārda, tomēr daudzi mežu pārdevēji joprojām iekrīt negodīgu pircēju slazdos. Šādu gadījumu nupat atklājis arī meža īpašnieks Antons Onckulis no Latgales puses. Ar pircēju līgums par aptuveni 50 hektāru meža pārdošanu pie notāra noslēgts bez aizķeršanās, taču pēc gada, kad no vietējās pašvaldības meža īpašnieks saņēmis nekustamā īpašuma nodokļa maksājuma paziņojumu, atklājies, ka nopirkto mežu jaunais cilvēks zemesgrāmatā nav reģistrējis uz sava vārda, vērtīgo koksni izcirtis un pats vairs nav atrodams.

Šādas situācijas iespējamība palielinās, ja, noslēdzot pirkuma līgumu, pārdevējs ir uzrakstījis pircējam pilnvaru meža ciršanai – tas paver iespēju pircējam brīvi uzdarboties mežā bez jebkādām saistībām.

Pēc Civillikuma par īpašnieku atzīstama tikai tā persona, kas par tādu ir ierakstīta zemesgrāmatā. Savukārt pēc likuma „Par nekustamā īpašuma nodokli”, nekustamā īpašuma nodokļa maksātājs ir nekustamā īpašuma īpašnieks. Turklāt vietējais mežzinis var pieprasīt īpašniekam sakopt pircēja atstāto izcirtumu.

Nemaksājot nodokli, pārdevējam var sākt krāties nodokļu soda procenti, ko atkarībā no parādu lieluma pašvaldība var piedzīt no atalgojuma vai pensijas, no parādniekam piederošas citas nekustamas vai kustamas mantas.

 

Lasīt vairāk:Latvijas Avīze(26.01.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *