Informatīvais ziņojums par makroekonomisko situāciju valstī 2010.gadā

Aizvadītā gada otrajā pusē iekšzemes kopprodukts turpināja pieaugt (3.ceturksnī IKP apjoms salīdzināmās cenās pārsniedza 2009.gada 3.ceturkšņa līmeni par 2,9 %) un eksporta apjomi jau pārsniedza pirmskrīzes līmeni.

Ekonomikas ministrijas veiktā analīze rāda, ka tautsaimniecības izaugsme šobrīd Latvijā ir straujāka nekā iepriekš prognozēts. Ekonomiskā situācija uzlabojas, lielā mērā pateicoties eksporta pieaugumam, tāpēc pozitīvās tendences ekonomikā, pirmkārt, izjūt ar eksporta iespējām saistīti uzņēmumi un tautsaimniecības nozares. Tāpat eksporta pieaugumu veicinājusi Latvijas ražotāju konkurētspējas palielināšanās (uz darbaspēka izmaksu samazināšanas un produktivitātes palielināšanas rēķina).

Izaugsme 2010.gada trīs ceturkšņos bija vērojama visās preču ražošanas nozarēs. Īpaši atzīmēta galvenās eksporta nozares – apstrādes rūpniecības – izaugsme (par 20,2%). Kopumā, kopš 2009.gada decembra nozares ražošanas apjomi ir palielinājušies vidēji par 1,7 % ik mēnesi.

Prognozēts, ka arī 2011.gadā galvenais ekonomikas dzinulis būs eksports. Tomēr eksporta pieaugums būs saistīts ar ārējā pieprasījuma dinamiku, ko ietekmēs krīzes laikā ieviesto ekonomikas stimulu atcelšana, vairāku valstu valdības sektora finanšu problēmas un nepieciešamība mazināt pārmērīgo budžeta deficītu. Taču kopējā izaugsme jau būs pozitīva un IKP apjoms var par 3,5 % pārsniegt 2010.gada līmeni.

 

Lasīt vairāk: www.em.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *