Britu zinātniekiem izdevies radīt gaismu izstarojošu koku

Britu speciālistiem no Kembridžas universitātes izdevies radīt spīdošu koku. Zinātnieki ir iebūvējuši augu ģenētiskajā kodā struktūras, kas rada fluorescējošo starojumu spīdvabolēm, kā arī jūras baktērijām Vibrio fischeri.  Rezultātā šādi ģenētiski modificēts koks sāk spīdēt. Pie tam, mirdzuma intensitāti ir iespējams regulēt ar jaunāko biotehnoloģiju palīdzību. Pēc britu zinātnieku domām, šī tehnogēno koku jaunākā paaudzes spēj atrisināt pilsētu ielu un laukumu apgaismojuma problēmu.

2010.gada beigās tika ziņots, ka Kembridžas universitātes studentiem izdevies iegūt ģenētiski modificētas spīdvaboles un jūras baktēriju Vibrio fischeri, kuru organismos spīdošie fermenti tiek ražoti ļoti ātros tempos. Daļa genoma, kas atbild par spīdēšanu, tika pārstādita arī zarnu nūjiņai – Escherichla coli.  Neapstājoties pie sasniegtā, studenti iemācījās iegūt arī dažādas krāsas. Eksperimentu rezultātā izrādījās, ka baktēriju kolonija vīna pudeles lielumā spēj dot tik daudz gaismas, lai ar to pietiktu lasīšanai.

Galvenā problēma šajā eksperimentā bija tāda, ka spīdēšana ir balstīta uz luciferīniem, kuri izstarojot gaismu, pārveršās par oksiluciferīniem. Bet Kembridžas pētnieki tomēr varēja saskaņot gēnus tādā veidā, lai organisms spētu izstrādāt fermentus oksiluciferīnu pārstrādei. Zinātnieki aprēķināja, ka organismiem būs nepieciešami tikai 0,02 % no fotosintēzes rezultātā iegūtās enerģijas, lai konkurēt ar pašreizējiem ielas apgaismojumu veidiem.

Pāris dienas pirms 2011.gada sākuma tika ziņots, ka Kembridžas Universitātes speciālisti strādā pie egles izveidošanas, kas spīdēs pati par sevi, bez jebkādām lampiņām un virtenēm, turklāt, ne mazāk koši un mirdzoši.

Iepriekš pozitīvus rezultātus augu spīdēšanas jomā sasniedza Taivānas zinātnieki. Viņi ieaudzēja augu lapās mirdzošās daļiņas jūras eža formā, kas pazīstamas arī kā biodiodes (bio LED). Koki ar tādām nanolapām spēj ne tikai apgaismot ceļu, bet arī uzņemt ogļskābo gāzi visu diennakti.

 

Avots:www.newsru.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *