Eksportu uz Ēģipti pagaidām pārtraukušas arī Somijas kokzāģētavas

Nemieru turpināšanās Ēģiptē varētu jūtami atsauksies arī uz Somijas kokzāģētavu ekonomisko situāciju, tā kā šī valsts ir lielākais Somijas zāģmateriālu eksporta tirgus.

Šobrīd visas piegādes uz Ēģipti ir pārtrauktas, ziņojis Somijas Zāģmateriālu ražotāju asociācijas direktors Jukka Pekka Ranta. Uzņēmumiem ir noteikts neveikt zāģmateriālu kravu piegādi uz ostām, kas domāti eksportam uz Ēģipti, tāpēc gatavā produkcija patlaban uzkrājas rūpnīcu teritorijās.

Somijas zāģmateriāli līdz šim Ēģiptes un citu Ziemeļāfrikas valstu tirgos tika realizēti caur Aleksandrijas ostu. Šobrīd no lielākās Ēģiptes ostas tālāki piegādāto kravu pārvadājumi netiek veikti, tāpēc pārtraukts arī eksports.

Uz Ēģipti no Somijas galvenokārt tiek eksportēti 6.stiprības klases zāģmateriāli, tāpēc, ja darbība šai ostā drīzumā neatjaunosies, zaudējumus cietīs daudzi zāģmateriālu ražotāji, tā kā īstermiņā šādus gatavās produkcijas apjomus citos tirgos realizēt būs sarežģīti.

Lielākais Somijas kokmateriālu eksportētājs uz Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu valstīm ir koncernu „Stora Enso” un  „UPM” kopuzņēmums „Rets Timber”. Uzņēmuma direktors Kari Naumanens (Kari Naumanen) informējis, ka uz Aleksandrijas ostu nosūtītie kravas kuģi uz šo brīdi vēl nav izkrauti. Valsts politiskā krīze negatīvi ietekmējusi arī uzņēmumu monetārās transakcijas, tā kā bankas Ēģiptē ir slēgtas un norēķini ar tirdzniecības partneriem uz šo brīdi ir pārtraukti. Pēc K.Naumanena ziņotā, citās Ziemeļāfrikas valstīs līdzīgas problēmas nav novērotas – Tunisijā uz kādu laiku bija radušies sarežģījumi, taču norēķini tika veikti laicīgi. Arī Marokā ar klientiem nav radušās norēķinu problēmas par veiktajām piegādēm.

Saskaņā ar Somijas Kokrūpniecības federācijas datiem, uz Ēģipti 2010.gada pirmajos 11 mēnešos no Somijas skujkoku zāģmateriāli eksportēti 117 miljonu eiro vērtībā.

Jau ziņots, ka saistībā ar izveidojušos situāciju Aleksandrijas ostā, kopš 31.janvāra visi kokmateriālu kravu nosūtījumi uz  Ēģipti pārtraukti arī no Zviedrijas.

Zāģmateriālu eksportu uz Ēģipti pārtraukuši arī Latvijas uzņēmumi. SIA “Pata AB” zāģmateriālu realizācijas nodaļas vadītājs Roberts Šulcs biznesa portālu “Nozare.lv” informējis, ka patlaban pārtraukta arī Ēģiptes tirgum paredzētās produkcijas ražošana, jo neesot prognožu, kad tirgus varētu atdzīvoties. Turklāt daļēji vai pilnībā apturēta arī zāģmateriālu pārdošana uz citiem Ziemeļāfrikas tirgiem – Alžīriju, Tunisiju un citiem. Lai gan šie tirgi neesot stratēģiski nozīmīgi Latvijas kokzāģētavām, tomēr tas viss negatīvi ietekmējot priedes zāģmateriālu pārdošanas iespējas. Šā brīža situācija Ēģiptē jūtami ietekmēs arī zāģmateriālu ražotāja „Kurekss” eksporta rādītājus. Kā prognozējis uzņēmuma ģenerāldirektors Jānis Apsītis, šogad uz Ēģipti varētu tikt eksportēt tikai 15% „Kurekss” produkcijas, kas ir uz pusi mazāk nekā pērn.

Kā liecina Zemkopības ministrijas Meža resursu departamenta dati, no Latvijas pērn 11 mēnešos uz Ēģipti eksportēti 216 300 kubikmetru skujkoku zāģmateriālu 26,2 miljonu latu vērtībā, kas ir 10,2% no kopējā Latvijas zāģmateriālu eksporta un divreiz vairāk nekā gadu iepriekš, kad eksportēti 87 200 kubikmetri 7,7 miljonu latu vērtībā.

 

Avots: www.hs.fi,”Nozare.lv”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *