Prognozēts, ka Latvijas IKP 2010.gadā būs samazinājies par 0,1% – 0,2%

Ekonomikas apjomi pērn varētu būt saglabājušies līdzīgā apjomā kā 2009.gadā, veidojot pavisam nelielu kritumu, biznesa portālam “Nozare.lv” prognozējuši banku analītiķi. Pēc ekonomistu aplēsēm, 2010.gadā kopumā Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) būs samazinājies par 0,1% – 0,2%.

“Swedbank” vecākais ekonomists Dainis Stikuts skaidrojis, ka pērn IKP vidēji ik ceturksni pieaudzis par 0,9% un to pārsvarā veicinājis eksports, kas faktiskajās cenās kopumā varētu būt pieaudzis par 18%.

“Nordea bankas” vecākais ekonomists Andris Strazds norādījis, ka pēdējā ceturksnī pret trešo ceturksni ekonomikas izaugsmi par 1,1% lielā mērā nodrošināja investīciju pieaugums, jo mazumtirdzniecības rādītāji joprojām bijuši salīdzinoši slikti.

Savukārt šim gadam analītiķu izteiktās prognozes liecina, ka IKP pret 2010.gadu pieaugs jau par 3% – 4%. Sagaidāms, ka valsts ekonomikas augšupeja turpināsies, galvenokārt, pateicoties spēcīgajai ekonomikas attīstībai svarīgākajos eksporta tirgos Ziemeļvalstīs, Vācijā un Krievijā, un investīciju pieaugumam par vismaz 10% – 12%.

Neskatoties uz to, ka eksporta un rūpniecības īpatsvars Latvijas ekonomikā pieaug, analītiķus tomēr uztrauc, ka šiem procesiem nav stabilas bāzes. “No vienas puses, esam atkarīgi no ekonomiskās situācijas galvenajos tirgos, no otras – mums jābūt spējīgiem nodrošināt eksporta apjomu pieaugumu. Ja par pirmo punktu vismaz pagaidām var neuztraukties, jo mūsu galvenie tirdzniecības partneri nav Grieķija vai Īrija, tad otrais – kvalificēto darbinieku trūkums, kā arī investīciju nepieciešamība jaudu palielinājumam – var kļūt par būtisku eksporta pieauguma ierobežojošo faktoru,” skaidrojusi “Latvijas Krājbankas” galvenā analītiķe Olga Ertuganova.

 

Avots:www.financenet.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *