Norvēģija apsver uz laiku pārtraukt lapu koku šķeldu importu no Kanādas

Norvēģijas Meža un ainavu institūts veicis no Ziemeļamerikas ievesto lapu koku šķeldu paraugu testēšanu un ziņojis, ka tajos konstatētās koksnes kaitēkļu klātbūtnes pazīmes liecina par nopietnu apdraudējumu vietējai meža ekosistēmai, turpinot šādu produktu tālāku importu.

Paraugi tika ievākti no pirmajām šķeldu kravām, kas tika piegādātas no Kanādas 2010.gada aprīlī tālākai to pārstrādei granulu rūpnīcā „BioWood Norway AS”. Tāpat testu rezultāti atklājuši skujkoku šķeldu piemaisījumu, kas paaugstina priežu koksnes nematodes (Bursaphelenchus xylophilus) invāzijas risku. Turklāt atklātais skujkoku šķeldu piemaisījums ir valsts fitosanitāro normu pārkāpums, tā kā pastāv aizliegums importēt skujkoku šķeldu no valstīm (tai skaitā arī ASV un Kanādas), kurās konstatēta priežu koksnes nematodes izplatība. Konkrētajos šķeldu paraugos gan netika atrasti koksnes kaitēkļi, tomēr to atstātās pēdas liecina, ka koksni bojājuši vairāku bīstamu sugu kaitēkļi.

Ņemot vērā iespējamos riskus, Norvēģija apsver iespēju uz laiku pārtraukt lapu koku šķeldu importu gan no Ziemeļamerikas, gan citiem reģioniem, kur pastāv līdzīgi riski.

 

Priežu koksnes nematode ir bīstams augu karantīnas organisms, kas izraisa skujkoku, galvenokārt priežu, masveida kalšanu un bojā eju. Priežu koksnes nematode Eiropā tika konstatēta 1999.gadā Portugālē, kur tā ievesta ar koksnes iepakojamo materiālu. Veikto fitosanitāro pasākumu ietvaros valstī izcirsti vairāki desmiti tūkstoši hektāru meža. Tomēr šie pasākumi nav bijuši pietiekami efektīvi un 2008.gadā priežu koksnes nematode atklāta vairākos citos ES reģionos.

Norvēģijā importēto šķeldu paraugos konstatēti arī smaragdzaļā ošu ķirmja (A. Planipennis/emerald ash borer) bojājumi. Šī suga ASV tika konstatēta 2002.gadā, importējot kokmateriālus no Āzijas. Šobrīd tā izplatījusies 15 ASV štatos un divās Kanādas provincēs, izraisot ošu audžu iznīkšanu lielās platībās.

 

Avots: www.nordicforestry.org

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *