Sahāras apzaļumošanas projektā no saules enerģijas radīs tīru ūdeni un elektrību

Jordānija būs vieta, kur realizēs Sahāras Meža projektu, lai izmantojot saules enerģiju, radītu tīru ūdeni un elektrību lauksaimniecībai.

Vai ir iespējams vienlaicīgi iegūt enerģiju, dzeramo ūdeni un ēdienu sausajā un karstajā apvidū? Vai var pārvērst daļu Sahāras tuksneša mākslīgajā mežā? Uz šiem jautājumiem var atbildēt „Sahara Forest Project” veidotāji, jo nesen viens no spilgtākajiem projektiem spēra pamatīgu soli pretī realizācijai.

Šā gada janvārī Jordānijā slēdza līgumu par kompleksa Sahara Forest Test and Demonstration Centre būvniecību Akabas (Aqaba) pilsētā. „Demonstrācijas centram” ir jāparāda, ka vairāku mūsdienu tehnoloģiju savienojums spēj pārvērst rajonu, kas pavisam nav piemērots lauksaimniecības augu kultivēšanai vai koku audzēšanai. Projekts Sahara Forest pilnā variantā varēs atrisināt uzreiz virkni problēmu, piemēram, dzeramā ūdens trūkumu Sahārā, Āfrikas un Eiropas pilsētu energoapgādi, kā arī biokurināmā problēmu.

Pēc projekta veidotāju, britu kompāniju Seawater Greenhouse, Exploration Architecture un Max Fordham & Partners, ieceres mākslīgais mežs ir ne tikai klasiskās mežaudzes, bet arī milzīgs siltumnīcu tīkls, kas darbojās uz jūras ūdens (Seawater Greenhouses), kā arī koncentrējošā tipa saules elektrostacijas (Concentrated Solar Power -CSP).

Īpašās siltumnīcas spēj pārvērst jūras ūdeni dzeramajā. Sistēma pilnīgi kopē ūdens apriti dabā: saule uzsilda jūras ūdeni, tas iztvaiko, kad tvaiki nodzist, tie pārvēršas mākoņos un atgriežas uz zemes lietus, rasas un miglas veidā. Tāpat šī sistēma varēs ražot dzeramo ūdeni reģionam.

Saules enerģijas koncentrācijas sistēma darbojās sekojoši: saules stari, kas savākti ar spoguļu palīdzību, uzsilda ūdeni, kas pēc tam pārvēršas tvaikā un liek darboties turbīnām. Šāda sistēma jau veiksmīgi darbojās Nevadas tuksnesī ASV. Tiek plānots, ka tādā veidā iegūtā enerģija var tikt pārvadāta pa augstsprieguma vadiem no Sahāras uz Eiropu.

No jūras ūdens augu kultivēšanai tiks iegūtas arī barības vielas (šķīdinātie minerāli kopā ar speciāli audzētām piekrastē jūraszālēm). Visi projekta elementi kopā ļaus audzēt kultūras ne tikai zem stikliem, bet arī tuvākajos zemesgabalos, kur varēs augt visdažādākie augi, ieskaitot mākslīgās mežaudzes.

Projekts tika aizsākts 2008. gadā, bet pagājušajā gadā par to ieinteresējas Jordānijas karalis, piedāvājot uzbūvēt eksperimentālo kompleksu ASEZA teritorijā. Kompleksam ir atvēlēti 20 ha zemes, kā arī tika solīts piešķirt vēl 200 ha iespējamai paplašināšanai. Pilotprojekta būvniecību plānots sākt 2012. gadā.

Idejas autori ir izrēķinājuši, ka šāda mēroga projekts ir ļoti rentabls. Un galvenais, ka abas projekta pamattehnoloģijas jau laiku atpakaļ tika pārbaudītas atsevišķi. Pasaulē jau darbojās dažas rūpnieciskā mēroga saules enerģiju koncentrējošas elektrostacijas. Jūras ūdens siltumnīcas arī ir testētas dažās valstīs, vismaz eksperimentāli. Šāda tipa pirmā komercsiltumnīca Austrālijā pagājušā gada beigās jau deva pirmo tomātu ražu.

 

Avots: greenprophet.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *