Ekoloģiskās enerģijas parka izveidē „NewFuels” investēs līdz 35 miljonus eiro

Rēzeknes Speciālās ekonomiskās zonas (RSEZ) teritorijā izvietoto koka granulu ražotni, kuras būvniecību sāka kompānija „Carbon Neutral Biofuel”, 2010.gada oktobrī iegādājās SIA „NewFuels”. Kopš pagājušā gada rudens ražotnes jaunais īpašnieks turpina investēt rūpnīcas attīstībā un plāno izveidot ekoloģiskās enerģijas parku.

Uzņēmums vēlas sākt ražot jaunās paaudzes jeb tā dēvētās torificētās kokskaidu granulas, kurām ir ne tikai par aptuveni 25% lielāka siltumspēja, bet tās arī neuzsūc mitrumu, tāpēc to pārvadāšanai un glabāšanai nav nepieciešamas slēgtas telpas. Turklāt šādu granulu ražotne Rēzeknē būtu viena no pirmajām Baltijā. Šī projekta īstenošanai būtu nepieciešami 6 – 7 miljoni eiro un „NewFuels” jau ir sagatavojis projektu, lai pretendētu uz ES struktūrfondu programmas „Atbalsts jaunu produktu un tehnoloģiju ieviešana ražošanā” līdzekļiem 1 miljona latu apmērā. Tāpat tiek gatavoti dokumenti, lai iegūtu iespēju ar koģenerācijas staciju ražot arī elektroenerģiju, ko pārdot par valstī noteikto zaļās elektroenerģijas cenu. Šīs ieceres īstenošana varētu izmaksāt 10 – 12 miljonus eiro, tādējādi zaļās enerģijas ražošanai tuvāko gadu investīcijas varētu sasniegt 16 – 19 miljonus eiro. Līdz ar papildus ieguldījumiem jau esošajā kokskaidu granulu ražotnē Rēzeknē, kopējās “NewFuels” investīcijas Latvijā varētu sasniegt 31-35 miljonus eiro.

„Iecerēts, ka kokskaidu granulu ražotne ar paredzēto jaudu – 130 000 tonnu gadā – sāks strādāt jau šā gada marta nogalē” norādījis uzņēmuma  valdes loceklis Greiems Bels. Savukārt, īstenojot torificēto granulu ražošanas projektu un uzstādot piekto granulatoru, kopējā ražošanas jauda varētu sasniegt pat 235 000 tonnu. Pērn testa režīmā kopumā saražoti aptuveni 20 000 tonnu granulu, kas eksportētas uz Nīderlandi un Zviedriju.

Runājot par ražotnei nepieciešamo koksnes izejvielu sagādi, ja sākotnēji tika plānots, ka granulas tiks ražotas tikai no malkas, tad šobrīd to ražošanai tiek izmantota gan šķelda, gan zāģskaidas, kas tiek pirktas no netālu esošajiem kokrūpniekiem, bet, tā kā nav pārliecības, ka nepieciešamās izejvielas (ap 0,5 milj.m3) varēs iegādāties pašmāju tirgū, izskatītas iespējas importēt šķeldu arī no Krievijas un Baltkrievijas.

 

Avots: „Dienas bizness” (22.02.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *