Pēc austrumu kultūras ir iestājusies dzīvīgā koka stihija

Austrumu pasaules kultūrā ir piecas dabas stihijas – uguns, zeme, metāls, ūdens un koks. Austrumu pasaulē gads iesākas februārī, kad daba jau sāk mosties un pamazām par  valdošo kļūst koka stihija. Tā turpināsies līdz maijam, kad visu pārņem vasaras stihijas, kuru raksturo uguns.

Koka stihijas raksturīgas savas krāsas, materiāli un formas. Krāsas – sākot no no zilganzaļa un sūnu zaļa toņa līdz ābolu zaļajām niansēm. Koka stihijai raksturīgas visas pumpura, asnu, pirmo dzinumu svaigās krāsas. Mājai  – nav noteikti jābūt guļbūvei, tā var būt māka, kurā ir daudz istabas augu. Tai  piestāvēs bagātīgs ziemas dārzs, savdabīga augu siena vai daudzas bagātīgas telpaugu kompozīcijas. Formas – garenas, vertikālas, stieptas, viss, kas atgādina koka stumbra vai zāles stiebrus. Tās var būt lampas, vertikālas žalūzijas vai augšupvērstas joslas aizkaros. Tapešu rakstā arī dominē stateniskās līnijas. Koka mēbeles – pašsaprotami, iederas koka stihijas telpās, taču nevajadzētu būt pārāk masīvām, smagnējām un tumšām. Īstās būs tās, ko arī saprotam ar dabīgā koka krāsas toni. Tās ir ozola vai oša mēbeles. Lieliski izskatīsies pīti klubkrēsli vai šūpuļkrēsls, kā arī klūdziņu pinumu tehnika darināti aksesuāri – lampas, vāzes, grozi.

Viens no interjera risinājumiem, kas atbilst koka stihijas koncepcijai, ir augu siena, kas pēdējos gados pasaulē kļūst aizvien populārāks. Arī Latvijas interjerā ir ienācis šis risinājums un pagaidām pirmā un vienīgā augu siena Rīgā ir apskatāma kafejnīcā “Kafijas dārzs”.

Avots: žurnāls “Mūsmājas” (Nr.02/2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *