Meža mašīnu operatora specialitātes apguves iespējas Ogres Meža tehnikumā

Ogres Meža tehnikums (OMT) pērn ir startējis Eiropas Savienības (ES) Mūžizglītības programmas Leonardo da Vinci projektā ECVET Qualifications for Mechanized Forest Harvesting, kura ietvaros izstrādātas divas – pusotru un četrus gadus ilgas – meža mašīnu operatoru mācību programmas. Projektā kopumā piedalās piecas valstis – Latvija, Lietuva, Somija, Zviedrija un Īrija.

Projekta mērķis ir izveidot visā Eiropā vienādiem kritērijiem atbilstošas meža mašīnu operatoru izglītības programmas, kas ņemtu vērā arī konkrētās valsts specifiku. Janvāra beigās projektā iesaistīto izglītības iestāžu pārstāvji tikās divos semināros Lietuvā un Latvijā, kuru laikā iepazinās ar abu valstu mežsaimniecības attīstības tendencēm, kā arī izvērtēja kopīgo un atšķirīgo meža mašīnu operatoru mācību programmu saturā. Vērtīgus padomus to pilnveidošanā sniedza Zviedrijas pārstāvji, kuriem šajā izglītības jomā ir daudz lielāka pieredze.

Minēto programmu īstenošanai trīs gadu garumā piesaistīti līdzekļi no Eiropas Sociālā fonda (ESF). Pirmo no tām jau šobrīd apgūst 30 audzēkņi, savukārt garākajā skolēni sāks mācības šā gada 1.septembrī, respektīvi, jau 2011.gada nogalē mežizstrādes uzņēmumi varēs cerēt uz jaunu, profesionāli apmācītu tehnikas operatoru pieplūdumu, taču jāatzīmē kāda svarīga nianse – piešķirot finansējumu, ES noteikumi paredz, ka pusotru gadu ilgajā programmā drīkst studēt tikai vidusskolas absolventi vecumā līdz 25 gadiem, kuri iepriekš nav ieguvuši nekādu profesionālo izglītību.

Kas attiecas uz meža mašīnu operatoru profesionālo apmācību, pēc Ogres Meža tehnikuma ierosinājuma, ERAF finansējuma izlietošanas nosacījumos veikti grozījumi un marta sākumā izsludināts konkurss par harvestera un forvardera iegādi mācību vajadzībām. Tomēr pastāv vēl kāda nopietna problēma – profesionālo mācību priekšmetu pedagogu deficīts, jo pēdējos gados prasības mācību spēku kvalifikācijai

ir ievērojami augušas un jauniešus, kas pabeiguši vidusskolu, nedrīkst mācīt skolotājs, kam pašam ir vidējā speciālā izglītība – jābūt augstākajai, savukārt Latvijā meža mašīnu operatoru ar augstāko izglītību tikpat kā nav. Situāciju risināt palīdzēs aktivitātes Leonardo da Vinci projekta ietvaros – jau jūnijā divi pasniedzēji no Latvijas un divi no Lietuvas dosies uz Zviedriju stažēties meža mašīnu vadīšanas apmācībā. Savukārt pusotru gadu ilgās programmas audzēkņus, kamēr pašmāju pasniedzēji vēl tiek gatavoti, maija beigās, iespējams, apmācīs zviedru speciālisti.

 

Avots: „Baltijas Koks”, 2011.g.marts (P.Beķeris)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *