Satelīti kļuvuši par neatņemamu instrumentu Krievijas mežu monitoringā

Valstīs ar attīstītu mežsaimniecību modernās tehnoloģijas jau pirms laba laika ir kļuvušas par meža nozares darbinieku ikdienas palīgiem. Arī Krievija neatpaliek no pasaules tendencēm, un jau vairākus gadus valsts mežu apsaimniekotājs Rosļeshoz aktīvi veic mežu monitoringu no kosmosa.

Ņemot vērā izdaudzināto mežsaimniecības pārvaldes decentralizāciju Krievijā, faktiski likvidēto virszemes meža apsardzības un apsaimniekošanas funkciju, kā arī milzīgos valsts apmērus, šobrīd kosmiskais monitorings ir labākais instruments operatīvai informācijas saņemšanai par situāciju Krievijas mežos, tāpēc tādas mežsaimnieciskās funkcijas kā nelikumīgās mežizstrādes kontrole, meža ugunsgrēku monitorings, meža inventarizācija un uzskaite vairs nav iedomājamas bez efektīvām attālinātas novērošanas tehnoloģijām.

Šobrīd Rosļeshoz ietvaros veiksmīgi funkcionē ISDM sistēma (informācijas sistēma attālinātam monitoringam), kas integrēta mežu Avioapsardzības departamentā.Taču, arī atskatoties pagātnē, jāatzīst, ka iestrādes attālināto tehnoloģiju izmantošanai mežu apsardzībā bijušas jau sen. Avioapsardzības departamenta vadītājs Nikolajs Kovaļovs atminas, ka jau 80. gados tika lietota automatizēta vadības sistēma, kas nodrošināja meža ugunsgrēku profilakses un dzēšanas darbu koordināciju.

1995. gadā ar Eiropas programmas TACIS atbalstu tika uzsākta lielo meža ugunsgrēku novērošana, izmantojot datus no ārvalstu satelītiem un jau dažus gadus vēlāk Krievijā uz vietas tika izstrādāta unikāla meža kosmiskā monitoringa sistēma, kas ņēma vērā tieši šīs valsts mežu specifiku un sākot ar 2005. gadu sākta izmantot nacionālā apmērā.

Šobrīd Rosļeshoz ISDM rīcībā ir plašs kosmisko signālu uztveršanas aprīkojuma komplekss, kas izvietots reģionālajos centros visā valsts teritorijā. Attēli tiek uzņemti ar augstu (6-10 metri) un ļoti augstu (2,5-2 metri) izšķirtspēju visā intensīvās mežsaimniecības zonā, kas veido apmēram 160 miljonus hektāru.

Visas intensīvās mežsaimniecības teritorijas monitoringu šobrīd nodrošina 5 – 7 vismodernākie satelīti un gatava operatīvā informācija tabulu un attēlu veidā pieejama jebkuram reģistrētam lietotājam internetā. Protams, arī vismodernākajām tehnoloģijām ir savas nepilnības, tomēr bez kosmiskās novērošanas mūsdienīgu mežu apsardzības sistēmu, īpaši tagad, kad ļoti ierobežots kļuvis darbinieku atalgojumam paredzētais finansējums, stādīties priekšā ir gandrīz neiespējami.

 

Avots: “Baltijas Koks” (marts 2011)

Lasīt vairāk: http://lesvesti.ru/news/capital/172/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *