Vidējie un mazie granulu ražotāji nespēj konkurēt pieaugošo izmaksu dēļ

Krievijas granulu ražotājs SIA „GranDarRos“, kam pieder divas rūpnīcas Uļjanovskā, izejvielu deficīta dēļ vienu granulu rūpnīcu slēdzis jau 2010.gada beigās, bet otrā rūpnīcā darbība pārtraukta uz laiku. Arī Zviedrijas uzņēmums „Scheleftea Kraft“, kas ir lielākais biokurināmā ražotājs Skandināvijā, samazinājis kurināmo granulu ražošanas apjomus.

Krievijas uzņēmuma vadītājs Aleksandrs Sidjakins skaidro, ka Uļjanovskas apgabalā šobrīd katastrofāli trūkst  kurināmo granulu ražošanai nepieciešamo izejmateriālu, kas iepriekš tika iepirkts no mēbeļu ražotājiem. Šobrīd daudzi no šiem uzņēmumiem ir slēgti, savukārt atlikušie zāģskaidas nepārdod, jo kokapstrādes atliekas izmanto pašpatēriņam – rūpnīcu siltumapgādē.

Granulu ražošana šai apvidū kļuvusi neizdevīga arī elektroenerģijas sadārdzinājuma dēļ, tai pašā laikā koksnes granulu cenām saglabājoties nemainīgā līmenī. Turklāt iepirktās zāģskaidas parasti bija ar augstu minerālvielu piemaisījumu, kas nepārtraukti izraisīja iekārtu lūšanu, radot papildus izdevumus nepieciešamajiem remontdarbiem. Tāpat lielas izmaksas veidoja zāģskaidu žāvēšana.

Tai pašā laikā ražošana uzsākta Krievijas kompānijas „Viborgskaja Cellulosa” jaunajā granulu rūpnīcā, kur līdz 2011.gada beigām plānots palielināt ražošanas jaudu līdz 500 000 tonnām granulu gadā. Trīs kravas saražotā biokurināmā jau nonākušas Eiropas tirgū, bet nākamās kravas iekraušana – 5 500 tonnu apjomā – plānota aprīļa beigās. „Viborgskaja Cellulosa” saražoto granulu patērētāji ir lielās Eiropas siltumelektrostacijas, kas turpina palielināt biokurināmā patēriņu. Tāpēc granulu ražotāji ar lielām jaudām, kas spēj sadarboties ar elektrostacijām Eiropā, šobrīd neizjūt pieprasījuma trūkumu. Turpretī mazie un vidējie uzņēmumi, kas pakļauti tirgus svārstībām, diemžēl nespēj pastāvēt ilgtermiņā pie vidējās tirgus cenas, kas nespēj segt pieaugošās ražošanas izmaksas, bet lielajiem ražotājiem nav tik būtisks faktors lielā apgrozījuma dēļ.

Šī iemesla dēļ Krievijā (tāpat kā citviet Eiropā) turpmāk, sagaidāms, tiks slēgtas vēl daudzas mazapjoma granulu rūpnīcas.

 

Avots:http://ru3.infobio.ru/news/970.html

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *