Investēt mēbeļu ražošanā Latvijā liedz neprognozējamā valsts nodokļu politika

Lai arī mēbeļu ražošana ir viena no meža nozares jomām ar visaugstāko pievienoto vērtību, no 2007.gada līdz 2009.gadam ražošanas apjomi dramatiski saruka (no 122,8 milj.Ls līdz 72,8 milj.Ls). Tikai pērn sākās stabilizācija un dažiem ražotājiem šobrīd pasūtījumu ir vairāk nekā pēdējos pāris gados, lai gan kopējais mēbeļu ražotāju skaits turpina samazināties, jo daudzi mazie uzņēmumi strādā tieši uz vietējā tirgus pasūtījumiem.

Esošo jaudu noslodzes dēļ šobrīd ražošanas apjomu palielināšana vairs nav iespējama, piemēram, uzņēmumā „Daiļrade koks”. To, ka vēl vairākiem mēbeļu ražotājiem situācija ir līdzīga, norāda arī asociācijas „Latvijas Mēbeles” izpilddirektors Andris Plezers.

Arī SIA „Pinus GB” valdes priekšsēdētājs Aivars Einauss uzsver, ka Ikea, Otto katalogs un vēl vairāki mēbeļu tirgotāji ar lielu interesi raugās uz pasūtījumu izvietošanu Austrumeiropā, taču problēma ir tā, ka nav ražotāju, kas tos izpildītu, jo daudziem pasūtījumu portfelis jau pārsniedz teju vai to fiziskās iespējas.

Investēt jaunas mēbeļu ražotnes izveidē gan vietējie uzņēmēji nav gatavi, ja arī pasūtījumi no potenciālajiem ārvalstu pircējiem būtu. Kā skaidro A.Einauss: „Ieguldīt naudu mēbeļu ražošanā gan pašmāju uzņēmējiem, gan potenciālajiem investoriem liedz neskaidrība par to, kas notiks Latvijā. Lai arī valdība jau vairakkārt ir solījusi, ka „šī ir pēdējā reize, kad tiek pacelti nodokļi”, tomēr ar šā gada jūliju tas atkal notiks, un nav prognozējams, kādas nodokļu politikā būs izmaiņas 2012.gadā, nemaz nerunājot par 2013. vai 2014.gadu”. Turklāt šogad turpina paaugstināties energoresursu izmaksas. Savukārt runājot par mēbeļu nozares perspektīvām, A.Einauss neprognozē ne strauju ražošanas, ne arī ieņēmumu pieaugumu.

Pēc asociācijas „Latvijas Mēbeles”, CSP, ZM un EM datiem, 2010.gadā mēbeles Latvijā kopumā tika saražotas 73,5 miljonu latu vērtībā (tostarp 14 asociācijā ietilpstošajos uzņēmumos – 39,2 miljonu latu vērtībā), kas salīdzinājumā ar 2009.gadu ir tikai nedaudz – par 0,7 miljoniem latu vairāk, savukārt salīdzinājumā ar 2007.gadā saražoto apjomu – par 49,3 miljoniem latu mazāk. Arī mēbeļu eksporta rādītāji nedaudz uzlabojušies salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, sasniedzot 55,3 miljonus latu, tomēr tas ir krietni mazāk pat salīdzinot ar 2003.gadu, kad mēbeles no Latvijas tika eksportētas 72,4 miljonu latu vērtībā.

 

Avots: „Dienas bizness” (14.04.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *