SIA „Swedwood Latvija” plāno atsākt masīvkoka mēbeļu detaļu ražošanu

SIA „Swedwood Latvija” šobrīd ražo priedes zāģmateriālus, no kuriem teju 50% tiek nosūtīti māteskompānijas „IKEA” mēbeļu ražotnēm Polijā. Konkrētu lēmumu vēl neesot, taču pašreizējās aplēses liecina, ka 4000 m3 zāģmateriālu, kas tiek nosūtīti tālākai pārstrādei „IKEA” meitasuzņēmumiem, varētu  atkal tikt pievienota vērtība tepat – Inčukalnā, ražojot masīvkoka mēbeļu kājas. Kā zināms 2008.gada nogalē uzņēmums pārtrauca masīvkoka mēbeļu plātņu ražošanu pieaugošo izmaksu dēļ. Tādējādi palielinātos ne tikai uzņēmuma neto apgrozījums un strādājošo skaits, bet arī samazinātos transporta izmaksas – vidēji par 25%. Savukārt koksnes pārstrādes procesā radušās atliekas tiktu pārstrādātas kokskaidu granulās, kuru ražošanu (~12 000 t/gadā) uzņēmums plāno uzsākt jau šoruden.

2010.gadā SIA „Swedwood Latvija” saražoja 149 000 m3 zāģmateriālu, kas ir par 21 000 m3 jeb 18% vairāk nekā 2009.gadā. „Ja būtu bijuši zāģbaļķi, varētu saražot arī vairāk, jo tirgū bija liels pieprasījums, arī no māteskompānijas mēbeļu ražotnēm,” stāsta uzņēmuma valdes loceklis Emīls Akmentiņš, piebilstot, ka Polijā „Swedwood” grupas uzņēmumiem šobrīd nav iespējams būtiski palielināt zāģmateriālu ražošanu, līdz ar to vienīgā iespēja ir palielināt piegādes no Latvijas, jo transportēšana no Krievijas izmaksā pārāk dārgi. Pērn uzņēmums no saražotā eksportējis 67% jeb 100 000 m3, tai skaitā 39% – uz Poliju, 13% – uz Ēģipti un 10% – uz Zviedriju. Pašlaik saistītajiem „Swedwood” uzņēmumiem ik mēnesi tiek nosūtīti aptuveni 6 400 m3. Pieprasījums gan sasniedz 8 000 m3, tomēr pasūtījumus lielākā apjomā izpildīt liedz transporta jaudu trūkums.

Lai arī notikumi Ziemeļāfrikā un Tuvo Austrumu valstīs zāģmateriālu tirgū ir radījuši spriedzi, Japānas zemestrīces seku likvidēšana un mājokļu atjaunošana varētu mazināt šo spriedzi Eiropas zāģmateriālu tirgū, tāpēc uzņēmums šogad prognozē nedaudz lielāku saražotās gatavās produkcijas apjomu. Bremzējošais faktors gan varētu izrādīties zāģbaļķu deficīts.

2010. finanšu gadu SIA „Swedwood Latvija” noslēdza ar 18,1 milj. latu lielu apgrozījumu un peļņu 0,48 milj. latu apmērā.

 

Avots: „Dienas bizness” (14.04.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *