Zāģmateriālu tālāku apstrādi Latvijā veicinātu mazāki darbaspēka nodokļi

„Rettenmeier ir piecas rūpnīcas Vācijā, divas Slovākijā un viena Latvijā. Nav izslēgta iespēja, ka perspektīvā varētu palielināt atsevišķu koksnes izstrādājumu ražošanu tieši Latvijā,” stāsta SIA „Rettenmeier Baltic Timber” valdes loceklis Rolands Rimicāns. Priekšnoteikumi tam ir ne vien izejvielu – egles zāģbaļķu –  pieejamība, bet arī ražošanas izmaksas, it īpaši darbaspēka nodokļi.

Pērn uzņēmumā tika saražoti aptuveni 140 000 kubikmetru zāģmateriālu. Vairāk nekā puse no saražotā apjoma tika eksportēti, 20% – pārstrādāti galdnieku plātnēs, kas tālāk piegādāti būvmateriālu veikalu tīkliem Vācijā, bet pārējais zāģmateriālu  veidā tika pārdots vietējā tirgū. Uzņēmējs atzīst, ka daļu no šobrīd eksportējamā zāģmateriālu apjoma varētu pārstrādāt arī Latvijā, ja tiktu vairāk stiprināta tālākapstrādes attīstība. Taču investīciju plānošanu kavē nepietiekami prognozējamā apaļkoku pieejamība, kas ir viens no galvenajiem risināmajiem jautājumiem, lai stimulētu kokrūpniekus izskatīt iespējas par dziļāku zāģmateriālu pārstrādi.

„Ir skaidrs, ka AS „Latvijas valsts meži” īstermiņa samazinās ciršanas apjomus, līdz ar to saruks arī piegādes no valsts mežiem, taču šobrīd ir grūti prognozēt privātmežu īpašnieku rīcību,” norāda R.Rimicāns. Šobrīd privātmežu īpašnieki spēj kompensēt apaļkoksnes piegāžu kritumu no valsts mežiem, tomēr, vai šāda tendence saglabāsies arī nākamajos gados, neesot skaidrs. Tāpat nav skaidrības arī par Krievijas tālāko rīcību attiecībā uz apaļkoku eksportu.

 

Avots: „Dienas bizness” (14.04.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *