Eiropas tirgū prognozē tropu koksnes saplākšņu piedāvājuma samazināšanos

Brazīlijā spēcīgās lietusgāzes marta mēnesī apgrūtināja gan mežizstrādi, gan sagatavoto apaļkoku transportēšanu, kā rezultātā vietējā koksnes tirgū samazinājās piedāvājums un daudzi saplākšņu ražotāji bija spiesti samazināt pārstrādes jaudas, bet daži – īslaicīgi pārtraukt darbību vispār. Līdz ar ražošanas jaudu samazināšanu, no trīs līdz piecām nedēļām attiecīgi paredzēta arī vairāku iepriekš veikto pasūtījumu izpildes aizkavēšanās, savukārt marta beigās veikto pasūtījumu izpilde gaidāma tikai maija sākumā.

Pēc tam, kad decembrī un šā gada janvāra sākumā Brazīlijā ražoto priedes (Pinus Elliotis) saplākšņu cenas nedaudz pazeminājās, jau janvāra otrajā pusē ražotāji tās paaugstināja par aptuveni 5 USD/m2. Palielinoties konkurencei koksnes tirgū un nepieciešamo izejmateriālu iegādes izmaksām, saplākšņu cenu kāpums bija vērojams līdz pat marta beigām, un līgumi par C+/C šķiras saplākšņu (20 mm) piegādi aprīlī tika slēgti jau par vidēji 355 – 356 USD/m2. Sagaidāms, ka tirgū samazinoties gatavās produkcijas piedāvājumam, šī sortimenta cena jau drīzumā varētu sasniegt arī 370 USD/m2 un pat vairāk. Turklāt, līdz ar būvniecības sezonas sākšanos, pieprasījums pēc Brazīlijā ražotajiem saplākšņiem palielinājies arī vairākos Eiropas tirgos. Daudzi kokmateriālu tirgotāji un importētāji ziņojuši, ka sevišķi daudz pasūtījumu esot no koka iepakojuma ražotājiem.

Laikā, kad pieprasījums pēc tropu koksnes saplākšņa produkcijas ievērojami palielinājies vairākos nozīmīgos pārdošanas tirgos, ražošanā nepieciešamo koksnes resursu deficīta dēļ saplākšņu piedāvājums samazinājies arī no Dienvidaustrumāzijas ražotājiem. Marta mēnesī lietusgāžu dēļ līdzīga situācija izveidojās arī Indonēzijā un Malaizijā, kā rezultātā tirgū samazinājās koksnes pieejamība un vairāki ražotāji bija spiesti samazināt saplākšņu ražošanas jaudas vēl vairāk. Turklāt tuvāko mēnešu laikā situācijas uzlabošanās netiek prognozēta. Tai pašā laikā Indonēzijas un Malaizijas ražotāji jau marta beigās ziņojuši, ka uzreiz pēc postošās dabas katastrofas Japānā ievērojami sācis palielināties pieprasījums un pircēji piedāvājuši pat līdz 100 USD/m3 augstāku samaksu, kādēļ vairāki ražotāji atsaukuši darījumus, kas tika slēgti ar klientiem no Eiropas un Tuvo Austrumu reģiona, lai vairāk koncentrētos tieši uz Japānas pasūtījumu izpildi un paaugstinājuši saplākšņu piegādes cenas aprīlī par 20 – 50 USD/m3.

Ķīnas saplākšņu tirgū Japānas pircēju aktivitātes ietekmē marta beigās jūtamas izmaiņas vēl netika fiksētas, tāpēc izskanēja pieņēmums, ka Eiropā saplākšņu piedāvājumam no Dienvidaustrumāzijas samazinoties vēl vairāk, tirgū varētu sākt palielināties pieprasījums pēc Ķīnā ražotās saplākšņu produkcijas, lai gan marta otrajā pusē saplākšņu cenas sāka paaugstināties arī šai valstī (par ~5 – 10 USD/m3). Taču kokmateriālu tirgotāji prognozē, ka ēku rekonstrukcijas vajadzībām Japānā, saplākšņu piegādes palielināsies ne tikai no Indonēzijas un Malaizijas, bet arī no Brazīlijas, Ziemeļamerikas un Ķīnas.

 

Avots: „EUWID Wood Products and Panels (30.03.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *