Pieprasījums Āzijā veicinājis koksnes cenu paaugstināšanos Ziemeļamerikā

Saasinoties pircēju konkurencei Ķīnas, Dienvidkorejas un Japānas koksnes tirgū, zāģbaļķu cenas ASV rietumu daļā 2010.gadā paaugstinājās par aptuveni 20%, liecina starptautiski atzītās meža nozares konsaltinga firmas „Wood Resources International LLC” veidotā jaunākā ceturkšņa ziņojuma „The North American Wood Fiber Review” dati. Salīdzinoši mazāk vidējās zāģbaļķu cenas paaugstinājās ASV dienvidu daļā un Kanādā.

Skujkoku zāģbaļķu cenas pēdējo divu gadu laikā paaugstinājušās visos lielākajos Ziemeļamerikas reģionos. Vislielākais cenu kāpums vērojams ASV ziemeļrietumos, kas vistiešākajā veidā saistīts ar eksporta tendencēm – aizvadītajā gadā no ASV rietumu piekrastes ostām uz Āziju (galvenokārt uz Ķīnu) tika eksportēts lielākais kopējais apaļkoku kravu apjoms pēdējo 14 gadu laikā.

Salīdzinājumā ar 2009.gada analogo periodu, 2010.gada 4.ceturksnī duglāziju (Pseudotsuga Carr.) baļķu cenas ASV ziemeļrietumos paaugstinājās par 19%, savukārt hemlokegļu (Tsuga Carr.) zāģbaļķu cenas, saistībā ar šo sugu apaļkoku lielāku eksportu uz Ķīnu un Dienvidkoreju, 2010.gada laikā paaugstinājušās par 25%, kā rezultātā paaugstinājušās arī valsts rietumu daļā strādājošo kokzāģētavu izmaksas.

Līdzīgi kā ASV, zāģbaļķu cenas paaugstinājušās arī Kanādā – vairāk valsts rietumu provincēs un mazāk – austrumu daļā. 2010.gada 4.ceturksnī Britu Kolumbijā zāģbaļķu cenas ASV dolāru izteiksmē sasniedza to augstāko atzīmi pēdējo divu gadu laikā. Tomēr, neskatoties uz to, skujkoku zāģmateriālu ražotājiem šai provincē joprojām ir zemākās koksnes iegādes izmaksas visā kontinentā.

 

Avots:www.guide2.co.nz

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *