Latvijā novērota jauna putnu suga – Daurijas bezdelīga

Šā gada 4.maijā Bauskas novada Ozolaines dīķos tika novērota jauna putnu suga – Daurijas bezdelīga (Cecropis daurica), liecina portāla “latvijasputni.lv” informācija. Tuvākās Daurijas bezdelīgas ligzdošanas vietas Latvijai ir Vidusjūras reģions un Tuvie austrumi. Putni ziemo tropiskajā Āfrikā, bet pavasara un rudens migrāciju laikā Daurijas bezdelīga mēdz pievienoties parasto bezdelīgu bariem un regulāri tiek novērota arī Ziemeļeiropā. Abas bezdelīgu sugas vizuāli ir ļoti līdzīgas un, bez labām zināšanām, lauka apstākļos Daurijas bezdelīgas ir samērā grūti nosakāmas. Daurijas bezedelīga bija viena no potenciālajām jaunajām putnu sugām, kas tagad beidzot papildinājusi sarakstu, kļūstot par 348.novēroto putnu sugu Latvijā.

Šogad ornitologi Latvijā (pie Kolkas raga) pirmoreiz pamanījuši arī tādu jaunu sugu kā cekulainā karakara (Caracara plancus). Tas ir piekūnveidīgs putns no Dienvidamerikas, tāpēc ornitologi pieļauj iespēju, ka šis putns ir izbēdzis no nebrīves Eiropā.

Kopš 23.aprīļa Latvijā apmeties arī raibais grifs (Gyps rueppellii). Ornitologi šo brīnumu novērtējuši kā jaunu E kategorijas sugu Latvijā – tā apzīmē no nebrīves izbēgušas sugas vai tās, kuras savvaļā izdzīvo tikai ar cilvēku atbalstu. Latvijā novērotas arī citas grifu sugas. Baltgalvas grifs (Gyps fulvus) kopš 1910.gada ir redzēts sešas reizes, pēdējo reizi – 2003.gadā Vārmē. Vairākkārt Latvijā viesojies arī melnais grifs (Aegypius monachus) jeb maitu lija, kas ir lielākais no Eiropas plēsīgajiem putniem.

2010.gadā Latvijā tika reģistrētas divas jaunas putnu sugas – stepes piekūns (Falco cherrug) un īspirkstu mizložņa (Certhia brachydactyla).

2009. gadā Latvijā konstatētas piecas jaunas putnu sugas – sārtā kaija (Rhodostethia rosea), Kamčatkas kaija (Larus schistisagus), stepes ērglis (Aquila nipalensis), lopu gārnis (Bubulcus ibis) un tundras šņibītis (Calidris melanotos), kura dabiskais izplatības areāls ir Sibīrijas ziemeļaustrumi un Ziemeļamerikas ziemeļi.

2008.gada vasarā Eiropas Putnu vērošanas dienās Daugavpils rajona Dvietes pagastā pirmo reizi Latvijā tika redzēts pundurērglis (Aquila pennata).

2007.gadā putnu vērotāji Ragciema jūrmalā pirmoreiz Latvijā konstatēja tuksneša tārtiņu (Charadrius leschenaulti), kas tiek uzskatīta par apdraudētu sugu. Šīs sugas putni galvenokārt sastopami Āzijā, bet vasarā – arī Krievijas dienvidu daļā un Turcijā. Savukārt Liepājas rajona Papes ciemā tika novērots pirmais tumšās čakstītes (Saxicola torquatus rubicola) ligzdošanas gadījums Latvijā.

Ņemot vērā citu retu sugu novērojumus Latvijas kaimiņvalstīs, ornitologi pavisam droši prognozē, ka tuvākajā desmitgadē Latvijā sastapto putnu sugu saraksts papildināsies ar vēl pāris desmitiem jaunu sugu.

 

Lasīt vairāk:www.dabasdati.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *