VMD strukturālās optimizācijas plāna ietvaros paredzētie pasākumi

Valsts meža dienesta (VMD) ģenerāldirektors Jānis Kinna Zemkopības ministrijā iesniedzis iespējamo VMD strukturālās optimizācijas modeli, kas paredz virsmežniecību uzdevumu sadali starp mežniecībām un VMD centrālo administrāciju, bet mežniecību skaitu samazināt no pašreiz esošajām 77 līdz 35 – 50. Savukārt nelielās mežniecības, kas atrodas novadu administratīvajos centros vai iedzīvotājiem izdevīgās vietās, plānots pārveidot par mežniecību struktūrā esošiem klientu apkalpošanas punktiem, kopskaitā 22 – 27, kuros darbinieki tiks pilnvaroti pieņemt konkrētus lēmumus.

„Analizējot Meža valsts reģistra informāciju par pieņemto lēmumu apjomu, konstatēts, ka 90% no kopējiem VMD pieņemtajiem lēmumiem tiek pieņemti pirmajā līmenī, t.i., mežniecībās, nepilnos 10% gadījumos – otrajā – virsmežniecību līmenī ir nonākuši vien atsevišķi sarežģītāki jautājumi,” atklāj J. Kinna.

Strukturālās izmaiņas VMD mērķtiecīgi veic jau kopš 2005.gada, kā rezultātā mežniecību skaits samazināts no 197 līdz 77. Arī finansējums pa to laiku sarucis vairāk kā 2,5 reizes, lai gan funkcijas un pienākumi nav mainījušies. „Lai arī kopš pērnā gada rudens ir vairāki ārējie faktori, kas liek optimizēt VMD struktūru – līdz šim nav nekādas analīzes rezultātu par to, ka VMD strādātu slikti, ka pārvalde nav efektīva, ka netiek veikta meža uzraudzība, tāpēc nav loģiska pamatojuma, kāpēc vispār strukturālā optimizācija ir vajadzīga,” skaidro J. Kinna.

Lai arī daļa privāto mežu īpašnieku jau sākuši uztraukties par iespējamo korupcijas riska pieaugumu, J. Kinna uzsver, ka vairāk ir jāuztraucas par to, ka VMD vairs nevarēs dabā pārbaudīt visu to, kas būtu jāpārbauda. „Jau šobrīd pārbaudes dabā tiek veiktas izlases veidā, un jāatzīst, ka, īstenojot pārmaiņas, pārbaudes biežāk nenotiks,” situāciju skaidro J. Kinna.

Jau ziņots, ka Vides konsultatīvā padome rosinājusi jautājumu par VMD nodošanu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārziņā un resursu taupīšanas nolūkos izvērtēt apvienošanas iespējas ar Dabas aizsardzības pārvaldi.

 

Avots: Laikraksts „Dienas bizness” (06.05.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *