Čehijā meklē risinājumu, kā sadzīvot ar pieaugošo bebru populāciju

Čehijas Mežzinātnes institūts sadarbībā ar Čehijas Zemkopības ministriju un Čehijas Mednieku asociāciju no 5. līdz 6.maijam rīkoja konferenci, kuras galvenā tēma bija “Bebru nodarītie zaudējumi un bebru apsaimniekošana”.

Čehija ir valsts ar ļoti attīstītām un izkoptām medību tradīcijām. Tiek lēsts, ka kopā Čehijā varētu būt ap 100 000 mednieku, kas ir apmēram 1% no kopējā iedzīvotāju skaita. Šajā valstī ļoti attīstītas ir briežu medības, kas tiek uzskatīts par ļoti aristokrātisku medību veidu, taču populāras ir arī mežacūku medības un mazo dzīvnieku medības.

Bebrs Čehijā ir aizsargājams dzīvnieks. Taču pēdējo 10 – 20 gadu laikā bebru skaits šai valstī ir krietni pieaudzis un līdz ar to vairāk jūtamas šo dzīvnieku darbības sekas. Ja oficiāli tiek lēsts, ka Čehijā ir ap 2000 bebru, tad neoficiāli tiek pausts viedoklis, ka to ir ap 4000 un vairāk. Tas varētu šķist nieks, salīdzinot ar Latvijas mērogiem, bet jāņem vērā, ka bebri savu esamību būtībā pieteikuši tikai vienā valsts daļā – Morāvijā.

Satraukumu čehiem radījis ne tikai fakts, ka bebri rada postījumus mežsaimniecībai, bet arī nodara kaitējumu dambju (vaļņu) sistēmām, kas sargā pilsētas un ciemus no plūdiem. Bebru bojāto dambju atjaunošana Čehiem izmaksā dārgi, tāpēc uz konferenci pieredzes apmaiņas nolūkā uz Čehiju tika aicināti Krievijas, Polijas un Latvijas pārstāvji.

Čehu plāns ir panākt to, ka valsts tiek iedalīta trīs zonās: vienā, kur bebrs nedrīkst būt; otrā, kur bebru populācija tiek regulēta; un trešā, kur bebram ļauj eksistēt netraucēti.

Šāda veida sadarbība var būt ļoti noderīga arī Latvijai, ja nākotnē Čehijas mednieki varētu palīdzēt dalīties pieredzē kādā Latvijai būtiskā jautājumā.

 

Avots:www.latma.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *