Pasaules tirgū zāģmateriālu pieprasījums pieaug, sekmējot arī to cenu kāpumu

Pēc tam, kad 2009.gadā pasaules kokmateriālu tirgū pieprasījums pēc zāģmateriāliem samazinājās līdz turpat pēdējos 50 gados zemākajam līmenim, 2010.gadā kopējais pieprasījums palielinājās par 18%.

Augšupejoša tendence turpinājusies arī 2011.gadā sākumā, kopējam patēriņam rādītāju aizvadītā gada sākumā pārsniedzot par 20%, norādīts „Wood Resource Quarterly” ziņojumā. Īpaši nepārsteidz, ka kopējais pieprasījums pēc zāģmateriāliem palielinājies, galvenokārt, pateicoties tirdzniecības aktivitātei Ķīnā. Tā kā šai Āzijas lielvalstī esošo kokzāģētavu ražošanas kapacitāte nespēj tikt līdzi vietējā tirgus pieprasījumam, pēdējo piecu gadu laikā ievērojami palielinājies nepieciešamo kokmateriālu imports – no aptuveni 2 miljoniem kubikmetru 2006.gadā līdz 9,4 miljoniem kubikmetru 2010.gadā. Un 2011.gadā sākumā zāģmateriālu piegādes apjomi uz Ķīnu turpināja palielināties – pirmajos divos mēnešos šī valsts importējusi par 32% vairāk zāģmateriālu nekā 2010.gada sākumā.

Pieprasījums pēc zāģmateriāliem pērn palielinājies praktiski visos lielākajos Āzijas, Eiropas un Ziemeļamerikas tirgos, kas attiecīgi sekmējis arī ražošanas apjomu palielināšanos un globālās tirdzniecības apjomus. ASV zāģmateriālu imports 2010.gadā palielinājās par 7%, Japānā – par 15%. Savukārt lielākajās zāģmateriālu patērētājvalstīs Eiropā kopējais zāģmateriālu ievedums pērn palielinājies par 10 – 35%.

Atjaunojoties ekonomiskajai aktivitātei un palielinoties pieprasījumam, pasaules tirgū attiecīgi paaugstinājies arī kopējais zāģmateriālu cenu līmenis, lai arī dažos tirgos cenu svārstības pēdējo 12 mēnešu laikā bijušas ļoti krasas. Piemēram, dzeltenās priedes (Pinus ponderosa) zāģmateriālu cenas ASV tirgū 2011.gada martā bija par 24% augstākas nekā aizvadītā gada vasarā. Līdzīgu kāpumu martā uzrādīja arī duglāziju (Pseudotsuga) koksnes zāģmateriālu cenas  ASV rietumu daļā un egles, priedes zāģmateriālu cenas Kanādas rietumos. Savukārt Japānā un Ķīnā vairumam zāģmateriālu sortimentu importa cenas sāka paaugstināties jau 2009.gada sākumā. Sākotnēji cenas pamatā paaugstinājušās Japānā importētajiem augstākas kvalitātes zāģmateriāliem no Krievijas un Ķīnā importētajiem zemākas kvalitātes zāģmateriāliem no Kanādas.

Šogad daudzos pasaules tirgos tālāka zāģmateriālu cenu paaugstināšanās tiek prognozēta vairāku iemeslu dēļ, tai skaitā, galvenokārt, pieaugošā pieprasījuma dēļ Ķīnā, Japānā un ASV.

 

Avots:www.cisionwire.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *