Investīcijas Baltkrievijas meža nozarē šogad varētu sasniegt 57 miljonus eiro

Meža nozares attīstībā Baltkrievijā piesaistīto investīciju apjoms 2011.gadā būs palielinājies par  25% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, sasniedzot ap 250 miljardiem rubļu (~57 miljoni eiro), ziņojis Baltkrievijas mežsaimniecības ministrs Mihails Ameļjanovičs starptautiskās specializētās meža nozares izstādes „Lesdrevteh-2011″ atklāšanas dienā, 11.maijā, Minskā.

Lielāko daļu investīciju plānots novirzīt mežizstrādes sektora attīstībai, kas pagaidām ir vājais posms, jo šobrīd mežizstrādē izmantotā tehnika ir novecojusi un atšķirībā no lauksaimniecības, kur daudzi procesi jau ir mehanizēti, koksnes sagatavošana joprojām pamatā ir roku darbs. Ar piesaistīto investīciju palīdzību plānots iegādāties tādus harvesterus un forvarderus, kas ļautu izstrādāt līdz 70% koksnes mehanizētā veidā. Tas palielinās arī koksnes sagatavošanas kvalitāti un samazinās mežizstrādē gūto traumu risku, bet pats galvenais, nodrošinās racionālāku meža resursu izmantošanu, – atzīmējis Mihails Ameļjanovičs, piebilstot, ka uz 2015.gadu Baltkrievijā plānots palielināt mežizstrādes apjomus līdz 7 miljoniem kubikmetru gadā.

Daļa piesaistīto investīciju tiks izmantota tādu vietējo ražotāju piedāvātās tehnikas iegādei kā „Minskas traktoru rūpnīca” un AS „Amkodor”, kas savus jaunākos produktus – dažādu modeļu harvesterus un forvarderus –  nodemonstrēja arī izstādē „Lesdrevteh-2011″. Savukārt augstražīgāku meža tehniku, kas vietējā tirgū netiek ražota, plānots importēt.

Otrs virziens, kur tiks ieguldītas piesaistītās investīcijas, ir mežsaimniecības ražotņu modernizācija, kas ietver kokaudzētavu rekonstrukciju un to nodrošināšanu ar augstas kvalitātes meža stādmateriālu.

Kā trešo investīciju piesaistes virzienu ministrs nosauca jaunu rūpnīcu izveidi vietējā biokurināmā ražošanai. Līdz 2015.gadam Baltkrievijā plānots uzcelt ne mazāk ka 160 mazas jaudas termoelektrostacijas, kurās pamatā tiks izmantota kurināmā šķelda un kokapstrādes atlikumi.

Tāpat Baltkrievija ir ieinteresēta ārzemju investīciju piesaistē kokapstrādē. Kā izstādes laikā žurnālistiem uzsvēris Baltkrievijas vicepremjers Valērijs Ivanovs, jāiet uz to, lai gandrīz visa valstī saražotā koksne tiktu pārstrādāta vietējā tirgū, tāpēc svarīgi ir attīstīt koksnes tālākapstrādi, lai gala rezultātā tiktu ražota produkcija ar pēc iespējas augstāku pievienoto vērtību. Šim nolūkam paredzēts iegādāties gan jaunas kokapstrādes līnijas, gan kokapstrādē radušos koksnes atlikumu pārstrādes līnijas. Un tā kā zāģmateriāli un žāvētie kokmateriāli, kam ir augstāka pievienotā vērtība, ārvalstu tirgos ir pieprasīti, kas veicina šo koksnes produktu eksporta kāpumu, ir jāizmanto tirgus situācija un jāpalielina gatavās produkcijas iznākums no sagatavotās koksnes kubikmetra, uzskata V.Ivanovs.

Kā potenciālos investorus šai sektorā, ar kuriem šobrīd notiek pārrunas par kokapstrādes iekārtu iegādi un kopīgu jaunu ražotņu izveidi Baltkrievijā, vicepremjers minējis Baltijas valstu, Skandināvijas, Serbijas, Vācijas un Polijas uzņēmumus.

 

Avots:www.belwwod.by

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *