Koksnes trūkums Somijas tirgū veicina nepieciešamo resursu importa pieaugumu

Somijā šā gada 1.ceturksnī tika saražoti 1,7 miljoni tonnu celulozes, 3 miljoni tonnu papīra un kartona, kas ir par 7% vairāk nekā 2010.gada analogajā laika periodā un aptuveni 2,4 miljoni kubikmetru zāģmateriālu (+1%). Saplākšņa ražošanas apjoms šā gada pirmajos trīs mēnešos palielinājies par 20%. Lielāka būvniecības aktivitāte, īpaši industriālo un komerciālo ēku būvniecības sektorā, sekmējusi arī pieprasījuma palielināšanos pēc galdniecības izstrādājumiem.

Pēc provizoriskiem datiem, pirmajos trīs mēnešos meža nozarē Somijā šogad kopumā tika saražota produkcija gandrīz 5 miljardu eiro vērtībā, kas ir par aptuveni 5% vairāk nekā 2010.gada attiecīgajā laika periodā.

Aprīlī Somijas meža nozares uzņēmumu iepirktais koksnes apjoms no privāto mežu īpašniekiem bija nedaudz mazāk kā viens miljons kubikmetru jeb par aptuveni 15% mazāk nekā martā, bet pirmajos četros mēnešos kopumā –  3,7 miljoni kubikmetru koksnes, kas viennozīmīgi nav pietiekami, lai kokrūpniecība tiktu nodrošināta ar nepieciešamajiem izejmateriāliem pie tādiem ražošanas apjomiem. Plānotajos apjomos mežizstrāde tiek veikta arī iepriekšējā gadā iepirktajās cirsmās, tādējādi, vismaz pagaidām koksnes pārstrādes rūpnīcas tiek nodrošinātas ar pietiekamiem resursiem. Tomēr, salīdzinājumā ar 2010.gada analogo laika periodu, šogad iepirktais koksnes apjoms ir gandrīz par ceturtdaļu mazāks. Tai skaitā zāģbaļķu iepirkums samazinājies gandrīz par trešdaļu, sastādot 1,3 miljonus kubikmetru, bet papīrmalkas iepirkums – par 18%, sastādot 2,2 miljonus kubikmetru. Tāpēc, ja tuvākajā laikā piedāvājums vietējā koksnes tirgū būtiski nepalielināsies, lai rūpnīcas varētu turpināt ražošanu plānotajos apjomos, nepieciešamo koksnes sortimentu importu no ārējiem tirgiem nāksies turpināt palielināt, informējusi Somijas Kokrūpniecības federācija (FFIF).

Šogad augošās koksnes cenas („celma nauda”) Somijā turpināja paaugstināties arī aprīlī, vidējām priedes un egles zāģbaļķu cenām sasniedzot 55 – 56 EUR/m3, kas ir par 3 – 4% vairāk nekā martā, savukārt bērza zāģbaļķu vidējai cenai paaugstinoties par 2% līdz 42 EUR/m3. Papīrmalkas sortimentu iepirkuma cenas kopš marta paaugstinājušās par 4 – 5%. Priedes un bērza papīrmalkas koksnes vidējā cena aprīlī bija 16 EUR/m3; egles  – 19 EUR/m3.

2010.gadā Somijā tika importēti 12,2 miljoni kubikmetru koksnes, kas ir par aptuveni trešdaļu vairāk nekā 2009.gadā. Tai skaitā 61% (7,4 milj.m3) koksnes tika ievesta no Krievijas un aptuveni 30% – no Baltijas valstīm (t.sk. no Latvijas – 2,2 milj.m3 un no Igaunijas – 1,4 milj.m3).

 

Avots: www.forestindustries.fi

www.news.paperindex.com

www.metla.fi

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *